Vizualizace

Vizualizace modelu v TwinMotion

Díky úzké spolupráci mezi společnostmi Autodesk a Epic Games vznikl inovativní nástroj pro vizualizaci modelů. Ten představuje významnou alternativu k již etablovaným platformám, jako jsou Enscape či Lumion.

Jak si ho nainstaluji a jak si v něm otevřu model?

V případě, že vás Twinmotion zaujal a přejete si ho vyzkoušet, stačí navštívit oficiální webovou stránku společnosti Autodesk (https://manage.autodesk.com/products), kde budete mít přístup k seznamu poskytovaných programů. V tomto seznamu naleznete také Twinmotion. Stačí vybrat možnost „Přístup“ a následně budete přesměrováni na webovou stránku Twinmotionu. Zde budete mít možnost si vybrat mezi dvěmi dostupnými verzemi ke stažení. První verze je kompatibilní s Revitem 2023 a druhá verze je určena pro uživatele pracující s Revitem 2024. Po úspěšné instalaci si můžete otevřít Revit a všimnete si, že na kartě „Pohled“ v kategorii „Prezentace“ se Vám objeví ikonka Twinmotionu.

Dále stačí rozkliknout ikonku a zvolit si možnost „Otevřít v aplikaci Twinmotion“.

Jakmile načtete svůj model do prostředí Twinmotionu, otevírají se před vámi široké možnosti prozkoumání funkcionalit tohoto programu.

Co umí Twinmotion?

První obrázek ukazuje rozhrání verze pro Revit 2023. Na druhém obrázku je verze Twinmotionu pro Revit 2024.

Rozhrání se liší, ale funkce jsou stejné. Dnes si vše ukážeme na novější verzi. Vlevo v rozhraní máme knihovnu, ve které je spousta objektu: stromy, auta, postavy (statické a animované), zdroje světla, nábytek.

Také se v knihovně dají najít materiály, které se jednoduše aplikují přetažením na vámi zvolenou konstrukci. Jen pozor, přetažený materiál vám vymění původní materiál všude, kde je stejná konstrukce.

Také se dají měnit vlastnosti již osazených materiálů v modelu.

Další zajímavostí je možnost vytváření cest aut a chodců.

Také je zde možnost VR rozhrání v softwaru.

Až budete mít všechno připraveno, můžete exportovat renderovaný pohled jako obrázek, video nebo panorama.

Při exportu se dají editovat obrázky a video pomocí přidání efektu nebo výběru počasí a ročního období.

Pak zbývá jen exportovat rendery pomocí tlačítka „Export“.

Závěr

Twinmotion představuje nesmírně zajímavý nástroj pro účely renderování disponující širokou paletou funkcí, jež se vyznačují intuitivní ovladatelností a umožňují vytvořit krásné vizuální výstupy během krátké doby. Jeho kvalitní výsledky a rychlost zpracování jsou jeho zřetelnými přednostmi. Pro více informací můžete navštívit webovou stránku softwaru: https://www.twinmotion.com/en-US/solutions/architecture. Rozhodně doporučuji tento nástroj osobně vyzkoušet. Pokud si najdete okamžik a budete se s námi chtít podělit  o své zkušenosti, či máte nějaký dotaz, rádi uvítáme vaše příspěvky a reakce v sekci komentářů.

Zdroj úvodního obrázku zde

print

Vláďa k nám nastoupil v únoru 2022 a je součástí TZB týmu, momentálně se věnuje modelování. V rámci bakalářského studia vystudoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Konstrukce pozemních staveb. Současně dokončuje magisterské studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Budovy a prostředí se zaměřením na TZB. Navíc se zabývá nastrojí Revitu pro energetickou analýzu a propojením modelů z Revitu do jiných programů jako Protech atd.

Napsat komentář