Vizualizace

Prezentace projektu v Autodesk Live

Chtěli byste, aby výsledkem Vaší práce v Revitu nebyly jen výkresy a vizualizace? Autodesk Live umožňuje projít si model vytvořený v Revitu tak trochu jinak. Součástí nabídky funkcí tohoto softwaru je i možnost převedení projektu do virtuální reality. V tomto článku se podíváme, jak na to.

Základní informace a instalace

Revit Live se poprvé objevil jako doplněk Revitu 2017. Dnes je dostupný pouze jako součást balíku programů Architecture, Engineering & Construction Collection”.  Instalace je nejpohodlnější přes aplikaci Autodesk Desktop App, ale lze stáhnout i přes internetový prohlížeč prostřednictvím Autodesk Manage. Po úspěšné instalaci se v Revitu objeví možnost Přejít do služby Live. V Revitu 2017 je tato funkce ukryta v záložce Doplňky, v novějších verzích pak v záložce Pohled.

Obrázek č. 1: Umístění služby Live
Umístění služby Live

Převedení modelu, použití a publikace

Převod modelu je možný pouze ze 3D pohledu. Zjednodušeně lze říci, že se převede jen to, co je ve 3D viditelné, a proto je vhodné mít kolem modelu ořezový kvádr ohraničující danou oblast. Případné připojené modely se převedou také a materiály se přenáší v realistickém zobrazení. Pokud jsou v projektu vytvořené 3D pohledy, lze je po převodu také využít. Na výběr jsou zde dvě možnosti – použití základního 3D pohledu a nebo přednastavených sad pohledů.

Dalším krokem je funkce Nastavení publikování na kartě Spolupracovat. Zde lze určit pohled, podle jehož nastavení se model vyexportuje. Pokud jsou v projektu použity například fáze nebo varianty návrhu a výsledný model se nezobrazuje správně, problém je pravděpodobně v tomto nastavení. Důležité je zmínit, že při použití externích referencí je nutné Nastavení publikování projít v každé referenci zvlášť.

Nastavení publikování
Nastavení publikování

Po úspěšném nastavení stačí kliknout na možnost Go, prostřednictvím které se model nahraje na Cloud, převede a stáhne zpět do počítače. Po jeho stažení už jen model stačí otevřít a prohlídka může začít.

Nastavení exportu
Nastavení exportu

Pozn.: Může se stát, že při převodu dojde k problému. V tom případě Revit Live vygeneruje textový dokument, který obsahuje popis procesů a lze z něj vyčíst, kde se stala chyba.

Vygenerovaný log
Vygenerovaný log

Prostředí Autodesk Live

Základní prostředí Revit Live je přizpůsobeno klasickému pohybu s klávesnicí a myší, modelem je možné prolétat nebo procházet, lze měřit vzdálenosti a zjišťovat informace o daných prvcích. Zajímavé je také nastavení polohy Slunce v závislosti na dni v roce a denní hodině. Pokud jsou v projektu použity zdroje světla, lze je rozsvítit. Další možností je stylizace modelu do černobílých odstínů nebo zobrazení sádrového modelu.

Výsledný převedený model lze následně takzvaně vypublikovat. Tato funkce vytvoří složku souborů, ze které se dá projekt otevřít na jakémkoliv počítači bez nutnosti mít službu Revit Live aktivní. V Revitu 2020 je nově i možnost publikace pro iPad.

Prostředí Revit Live
Prostředí Revit Live

Další novinkou v Revitu 2020 je také možnost vygenerovaný model následně upravit v nástroji 3ds Max Interactive, a vylepšit tak celkový vzhled modelu.

Virtuální realita

Zdaleka nejzajímavější funkcí je ale převedení modelu do virtuální reality, ve které lze projekt procházet a vidět v reálném měřítku. Do tohoto rozhraní je možný vstup v pravé dolní části obrazovky. Nastavení polohy Slunce a grafického zobrazení je již určeno z předešlého kroku, přímo ve VR měnit nelze. Pohyb v tomto prostředí funguje na principu teleportu a přenést se dá i do přednastavených 3D pohledů. Je zde funkce měření vzdáleností a ukazovátka, dále pak takzvaná minimapa”, ve které lze zobrazit model ve zmenšené formě, a případně se i teleportovat na určené místo v projektu.

Pro využití této funkce je nutné mít brýle a ovladače pro virtuální realitu, kterých je dnes na trhu velké množství druhů za relativně přijatelnou cenu.

Videa z prostředí tohoto doplňku jsou dostupná například ZDE.

K čemu je to dobré

Virtuální realita a jí podobné technologie jsou v dnešní době stále více populární. Zatímco v herním průmyslu je její vývoj velice rychlý, aplikací a pohodlných způsobů převedení stavebních modelů do virtuální reality není mnoho. Propojení Revitu s Autodesk Live představuje ten nejjednodušší, a je tak ideálním nástrojem pro prohlížení projektů v tomto rozhraní.

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

Napsat komentář