Tipy a triky

Modelový text a jeho parametrizace

Modelový text se používá především v modelu nebo rodinách jako statický text s jednou neměnnou informací. Je možné tento text zparametrizovat a využít jej například jako instanční parametr v rodině? Ano, lze a níže si ukážeme proč a  jak na to.

Tvorba Modelového textu

Tuto věc většina dobře zná a proto pouze zkráceně v bodech.

  1. Určíme si, na které ploše chceme modelový text vytvořit.
  2. Na záložce Vytvořit zvolíme možnost Modelový text.
  3. Vepíšeme text, který se má zobrazit.
  4. Určíme polohu modelového textu a potvrdíme.
  5. Určíme hloubku textu.

Parametrizace textu

Jelikož je modelový text 3D objekt, lze s ním takto i zacházet. Dokážeme zparametrizovat jeho zobrazení (parametr typu ANO / NE), přiřadit danému textu materiál, či dokonce ovládat obsah textu. Celý trik spočívá v tom, že si v rodině vytvoříme instanční nebo typový parametr, popř. sdílený (dle potřeby) jako víceřádkový text. Poté tento parametr přiřadíme v rodině textu (1), (2). Tímto způsobem dokážeme text ovládat v projektu, i když je součástí rodiny.

Nastavení Modelového textu
Nastavení Modelového textu

Doporučení

Zparametrizovaní modelového text lze využít ve vícero případech. Například v případě označení rozvodných skříní, nebo při označení parkovacího místa. Sami však jistě přijdete na spoustu dalších alternativních použití.

Poznámka

Použitý parametr je Sdílený a Instanční.

Příklad zparametrizovaného textu
Příklad zparametrizovaného textu
print

V rámci možnosti studia v zahraničí jsem se na rok odstěhoval k severnímu polárnímu kruhu, kde jsem se poprvé setkal s Revitem. Ačkoliv byl předmět vyučován pouze ve švédštině, už tehdy si mě získal. Mám zkušenosti s výukou Autocadu a Revitu v ČR i v zahraničí (Ulaanbaatar - Mongolsko), stejně tak s projekty v ČR i SK. Podílel jsem se na koordinaci a tvorbě as-built modelu výrobní haly automobilky Land Rover v Nitre, kde jsem strávil 2 roky.

Napsat komentář