Tipy a triky

Ořezání načítatelnou rodinou

Ořezání hmoty pomocí dutých tvarů je nedílnou součástí modelování v Revitu. Co ale dělat, když potřebujeme využít dutý tvar přímo v projektu a základní způsob komponentou na místě nelze použít? Existuje řešení, které umožňuje oříznout kromě klasických systémových prvků i většinu rodin, a ulehčit tak spoustu práce při modelování: ořezání načítatelnou rodinou.

Vytvoření a nastavení rodiny

Dutý tvar, vytvořený v Komponentě na místě, nelze dokončit, pokud něco neořezává. To ale neplatí pro dutý tvar vytvořený v Načítatelné rodině. Po určení kategorie a zaškrtnutí možnosti Ořezat dutým tvarem při načtení umožňuje takto nastavená rodina oříznutí většiny systémových i nesystémových prvků.

Nastavení rodiny dutého tvaru
Nastavení rodiny dutého tvaru

Ořezání načítatelnou rodinou – příklady použití

Jedním z příkladů je vymodelování designové fasády, která se skládá z jednotlivých panelů s nepravidelným děrováním. Tvorba jednotlivých typů panelů takovéto fasády by byla zdlouhavá a každá změna v návrhu by pravděpodobně znamenala změnu v každém typu panelu.

Pokud ale vyskládáme fasádu z hladkých panelů, které následně ořízneme rodinou obsahující dutý tvar s požadovaným vzorem, ulehčíme si tak mnoho starostí a práce.

Tip: Pokud máte daný vzor předem připravený v DWG, lze při tvorbě dutého tvaru vysunutím využít a přímo převést na prvky náčrtu.

Oříznutí fasádních desek
Oříznutí fasádních desek
Oříznutí fasádních desek
Oříznutí fasádních desek

Další příklad je obdobné použití u ořezávání skupiny sloupů představujících například betonové piloty. Sloupy v Revitu nelze komponentou na místě oříznout. Načítatelnou rodinou, obsahující dutý tvar, už oříznut jdou.

Oříznutí sloupů
Oříznutí sloupů
Oříznutí sloupů
Oříznutí sloupů

Třetí případ je ukázka kazetového podhledu organického tvaru, který je vytvořen vyskládáním jednotlivých panelů tvořených adaptivními komponentami. Takto vytvořený podhled obsahuje mnoho prvků jedinečného tvaru. Abychom nemuseli ztrácet čas vytvářením jednotlivých tvarových typů, pomůžeme si oříznutím panelů jednou rodinou dutého tvaru.

Oříznutí panelů
Oříznutí panelů
Oříznutí panelů
Oříznutí panelů

Závěr

V Revitu  existuje mnoho různých cest a způsobů modelování. Ořezání načítatelnou rodinou představuje osvědčený způsob, kterým si lze ulehčit mnoho práce a je dobré tuto pokročilou techniku znát. 

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

Napsat komentář