Laserscan, Mračna bodů

Laserscan do BIM, díl 4. – předání modelu, 3D tisk, zhodnocení

Závěrečný díl ze série Laserscan do BIM. Postupně jste se v něm dověděli všechny aspekty spojené s tvorbou modelu na základě Mračna bodů. Jako případová studie slouží historická budova kostela sv. Mořice. Tento seriál vznikl na základě diplomové práce na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Témata tohoto dílu jsou předání modelu, 3D tisk a závěrečné zhodnocení.

Předání modelu

Tento díl bude o klíčovém kroku celého procesu, který určí osud celého projektu. Jde o předání modelu zákazníkovi, tedy spolku Přátelé Mouřence. Vytvořený model je potřeba spravovat a udržovat aktuální, aby maximálně plnil svoji funkci. K tomu je samozřejmě potřeba určitá odborná znalost, kterou zákazník většinou nemá. Proto je velkou otázkou, jak se v této situaci zachovat. Nezbytné je proškolení a podrobné seznámení s budoucím užíváním modelu.

Cílem do budoucna je samospráva modelu spolkem, ale k tomu je potřeba dojít postupnými kroky. Nejdříve bude mít aktualizaci modelu na starosti firma G4D. Dalším krokem bude předání správy editace atributů a posledním krokem samospráva atributů i geometrie. Pro nízkonákladové projekty je třeba ke každému kroku najít i vhodný nástroj.

Aktuálně je model uložen v úložišti Autodesk drive a je upravován a doplňován nově zaslanými informacemi. Zvažujeme přechod na výměnný formát IFC, který by umožnil přechod na beznákladové open source řešení. Pomocí IFC prohlížeče usBIM.viewer + od firmy ACCA Software je možné editovat/doplňovat atributy výměnného formátu. Nevýhodou je nutnost instalace, stažení dat a následné nahrání modelu ve formátu IFC zpět do centrálního úložiště.

Editace vlastností modelu

Předání se nachází v první fázi a stále hledám řešení, jak model nejlépe předat. S cenově dostupným řešením přichází také Bim.Point, který nabízí podobnou funkcionalitu na serverovém řešení. Tím odpadne „otravná“ instalace a data není třeba stahovat a po úpravě zase nahrávat.

Vizualizace modelu

Pořízená data ze zaměření a vytvořený model lze snadno využít k vizualizaci kostela. Zajímavou možností je 3D tisk celého objektu. Samotnému tisku předchází nezbytné vyčištění a tvarové zjednodušení modelu, po kterém je možné model odeslat k tisku. Model v měřítku přibližně 1 : 750 trvalo na tiskárně Original Prusa I3 MK2 vytisknout přibližně 24h.

Tisk modelu na 3D tiskárně
Výsledný vytištěný model

Kromě vytištění modelu, který je vhodný pro získání lepší představy o proporcích a jednotlivých částech kostela jsou zajímavými výstupy rendery modelu. Krásnou ukázkou je vertikální řez celým objektem, který nám umožní nahlédnout dovnitř kostela.

Vizualizace interiéru kostela

S modelem můžeme dále pracovat a doplnit například realistickou texturu na střecha.

Vizualizace celého kostela

Dále můžeme vytvořit třeba video s průletem interiérem.

Závěrečné zhodnocení

Celý projekt jsem zpracovával samostatně s nezbytnými konzultacemi s panem Michalíkem z firmy G4D. Jedná se pracnou a časově náročnou práci, jejíž výsledek ale určitě stojí zato. Časově je vhodnější nasadit početnější tým se specialisty na konkrétní kroky, např. zaměření a modelování.

Snažil jsem se postupně představit kompletní proces, kterým jsem prošel. Celková časová náročnost tvorby byla přibližně 290 hod. Z toho 26 hod. zabralo zaměření, 50 hod. zpracování dat a zbytek modelování v Revitu.

Kromě již zmíněných výstupů lze vytvořit výkazy materiálu. Snadno tak můžeme zjistit například kolik kusů trámů je v modelu a jakou mají celkovou délku.

Práce na modelu budou dál pokračovat doplňováním informací. Dále bude snaha najít vhodně technické řešení pro kompletní předání modelu do rukou spolku. Mezitím bude prostor na předávání zkušeností a vědomostí o HBIM.

Časovou náročnost tvorby modelu by mohla usnadnit knihovna historických prvků. Z toho důvodu byly speciálně vytvořené rodiny parametrizovány. Pro větší rozšíření a lepší dostupnost modelů historických budov (tím pádem nižší cenu jejich vyhotovení) bude případná existující knihovna hrát důležitou roli. Ve světě už existují pokusy o její vytvoření. Jde hlavně o italskou snahu, kde je množství komplexních památek velké a vytvoření HBIM modelu usnadňuje jejich správu. 

Ostatní díly seriálu si můžete přečíst zde.

print

3 Comments

  • Bartakovic

    Dobrý deň.
    Rád by som sa spýtal aký bol postup pri úprave 3D modelu pre 3D tlač. Ak by sa totiž model nahral priamo z revitu ako stl prípadne obj tak slicer by tlačil duté priestory vo vnútri modelu. Ale ako vidím na fotke model kostolu pri 3D tlači bol plný pretože vnútro sa tlačí celé ako infill čo je za mňa spávne riešenie. Ďakujem za odpoveď

Napsat komentář