BEP, EIR, CDE, co to vlastně je?
Článek navazuje na první díl článku seznamující s problematikou BIM. složité termíny nedílně spojené s BIM: BEP, EIR a CDE? Také se není čeho bát. Z valné části se totiž jedná o formalizaci toho, co dnes běžně řešíte.
Rozdíl oproti dnešku je, že se tato pravidla napíší a přiloží ke smlouvě. Zjednodušeně řečeno si těmito dokumenty všechny zainteresované strany vyjasňují podmínky spolupráce od procesních věcí po úroveň grafického i negrafického detailu. Takové dokumenty by měly být skvělým vodítkem pro zpracování díla, což zabrání možným rozporům na konci většinou projekční fáze projektu.
CDE si můžete představit, jako sdílený prostor, kam všichni zúčastnění ukládají svojí práci a skrze které spolu komunikují. Takový chytrý Disk Google OneDrive nebo Dropbox. Sice lze používat standardní postupy, jako sdílet data přes FTP a posílat si maily, ale je to obdobné, jako vytvářet BIM modely v CADu a pak je pracně převádět a modifikovat v BIM modeláři. Nehledě na to, že se při převodu spousta dat může ztratit. CDE je vám schopno ušetřit spoustu komplikací, na druhou stranu není všespásné a lidskou hloupost neodstraní. Tedy ne úplně.
V závěrečné části článku této série se dovíte to nejdůležitější: jak konkrétně s BIM začít.