Rodiny

Neviditelné čáry při tvorbě rodin

Že po vložení a otočení rodiny v projektu např. u sloupu nevíte, která strana je která? Pomoci mohou neviditelné čáry, které mají v Revitu mnohá využití. Jedním ze snadno aplikovatelných příkladů je označení orientace rodiny sloužící snadnému vkládání do projektu.Příklad použitého sloupu

Při vkládání prefabrikovaných sloupů v půdorysu jsme hledali způsob, jak již v půdoryse rozeznat jejich orientaci, resp. jak rozeznat samotné strany sloupů, aniž bychom museli otevřít jiný pohled (řez, 3D pohled a pod.). K tomuto jsme při tvorbě rodin využili modelové čáry – neviditelné čáry. Tyto čáry nám umožňují rozlišovat v projektu strany samotného sloupu a další jejich výhodou je, že se netisknou. Tyto čáry jsou vidět nejen po vybrání / označení sloupu, ale už při samotném najetím myši na sloup.

Jelikož se jedná o modelové čáry, můžeme upravovat jejich viditelnost na základě míry detailu v projektu, popř. upravit viditelnost v pohledech.

Původně nejednoznačná orientace sloupu
Původně nejednoznačná orientace sloupu
Upravený sloup usnadňující orientaci
Upravený sloup usnadňující orientaci

Námi vytvořené značky jsou do neoznačení prvku neviditelné a tak nejsou vidět ani při tisku. V použití se nemusíme omezovat pouze na strany (přední, zadní, levá, pravá), ale můžeme v případě prefabrikovaných sloupů například využít i na označení strany, která obsahuje uzemnění. Neviditelné čáry mmohou být velice užitečné a jejich využití se meze nekladou. 

Příklad použití neviditelných čar
Příklad použití neviditelných čar
print

V rámci možnosti studia v zahraničí jsem se na rok odstěhoval k severnímu polárnímu kruhu, kde jsem se poprvé setkal s Revitem. Ačkoliv byl předmět vyučován pouze ve švédštině, už tehdy si mě získal. Mám zkušenosti s výukou Autocadu a Revitu v ČR i v zahraničí (Ulaanbaatar - Mongolsko), stejně tak s projekty v ČR i SK. Podílel jsem se na koordinaci a tvorbě as-built modelu výrobní haly automobilky Land Rover v Nitre, kde jsem strávil 2 roky.

Napsat komentář