Schodiště je definováno jako stupňovitá konstrukce určená k překonávání rozdílů výškových úrovní chůzí.V Revitu však takové překonávání úrovní nemusí být vůbec snadné speciálně v případě, že chcete mít plnou kontrolu nad tvarem schodiště. Pak se standardní nástroj pro tvorbu tohoto stavebního prvku ne vždy hodí. A jak si tedy poradit?

V Revitu se taková konstrukce vytváří pomocí nástroje Schodiště na kartě Architektura.

V běžné praxi si s tímto nástrojem vystačíme, ale může nastat případ, kdy je nutné schodiště vytvořit pomocí Komponenty na místě (nalezneme taktéž na kartě Architektura -> Komponenta -> Vytvořit na místě a vybereme příslušnou kategorii rodiny).

    

Schodiště vytvořené tímto způsobem má kromě toho, že lze vytvořit prakticky jakýkoliv tvar konstrukce ještě další výhodu, a to že k němu můžeme připojit stěnu, což u běžně vytvořeného schodiště nelze. Této vlastnosti můžeme využít například při vytváření povrchové úpravy stěny podél schodiště.

Máme-li takto vymodelované schodiště a podél něho stěnu s povrchovou úpravou, v našem případě nátěr, který chceme tvarovat podél stupňů, stačí nám vybrat komponentu, kliknou na ikonu Upravit na místě -> Kategorie a parametry rodiny a z nabídky vybrat například Podlaha a Dokončit model. Ze schodiště se dočasně stala komponenta z kategorie podlaha a nyní můžeme vybrat stěnu, použít příkaz Připojit nahoře/dole a kliknout na schodiště.

Stěna se automaticky připojí ke schodišťovým stupňům a my můžeme komponentu vrátit zpět do patřičné kategorie.

V ukázkovém případě nešlo stěnu modelovat pomocí funkce Upravit profil, protože byla půdorysně do oblouku.

print

Odpovědět