Architektura

Jak na připojení stěn ke schodišti vytvořeném komponentou na místě

Přestože se připojení stěn ke schodišti jeví jako snadná úloha, v Revitu to tak zcela neplatí. Schodiště je definováno jako stupňovitá konstrukce určená k překonávání rozdílů výškových úrovní chůzí.V Revitu však takové překonávání úrovní nemusí být vůbec snadné. Zvlášť v případě, že chcete mít plnou kontrolu nad tvarem schodiště. Pak se standardní nástroj pro tvorbu tohoto stavebního prvku ne vždy hodí. A jak si tedy poradit?

V Revitu se taková konstrukce vytváří pomocí nástroje Schodiště na kartě Architektura.

V běžné praxi si s tímto nástrojem vystačíme, ale může nastat případ, kdy je nutné schodiště vytvořit pomocí Komponenty na místě. Tento nástroj nalezneme taktéž na kartě Architektura -> Komponenta -> Vytvořit na místě. Nejprveme vybereme příslušnou kategorii rodiny.

    

Schodiště vytvořené tímto způsobem má kromě toho, že lze vytvořit prakticky jakýkoliv tvar konstrukce ještě další výhodu.  Můžeme k němu připojit stěnu, což u běžně vytvořeného schodiště nelze. Této vlastnosti můžeme využít například při vytváření povrchové úpravy stěny podél schodiště.

Máme-li takto vymodelované schodiště a podél něho stěnu s povrchovou úpravou. V našem ji tvoří případě nátěr, který chceme tvarovat podél stupňů. Poté nám stačí vybrat komponentu, kliknout na ikonu Upravit na místě -> Kategorie a parametry rodiny a z nabídky vybrat například Podlaha a Dokončit model. Ze schodiště se dočasně stala komponenta z kategorie podlaha a nyní můžeme vybrat stěnu, použít příkaz Připojit nahoře/dole a kliknout na schodiště.

Připojení stěn ke schodišti tak automaticky funguje. Stěna se připojí ke schodišťovým stupňům a my můžeme komponentu vrátit zpět do patřičné kategorie.

V ukázkovém případě nešlo stěnu modelovat pomocí funkce Upravit profil, protože byla půdorysně do oblouku.

print

Jsem součástí architektonicko-stavební části týmu ve společnosti cadconsulting, kde působím jako konzultant a modelář a spolupracuji s projekční kanceláří METROPROJEKT na nových stanicích metra D. Vystudoval jsem obor Konstrukce pozemních staveb na ČVUT v Praze. S Revitem jsem se poprvé seznámil během studia na vysoké škole v projekční kanceláři PM Group. Po absolvování studia jsem nastoupil na pozici projektanta do ateliéru AED project, kde jsem v Revitu zpracovával dokumentaci ve všech jejích stupních.

Napsat komentář