Tipy a triky

AutoCAD 2021: praktické novinky

Rok s rokem se sešel a tradičně začínají vycházet nové verze softwaru od firmy Autodesk. Některé změny jsou opravdu velice užitečné, jiné zase jen kosmetické. Pojďme se podívat na pár z nich, a to u softwaru AutoCAD 2021. Nejde o vyčerpávající seznam, ale o vybraná vylepšení, které vám usnadní práci.

Již z minulého roku víme, že když si zakoupíme AutoCAD, máme s ním v balíčku i veškeré jeho nadstavby. Ať už pro stavaře, strojaře, elektrikáře a pár dalších. Dnes se ale zaměříme na základní software bez nadstaveb.  

V článku si představíme pár zajímavých novinek poslední verze AutoCADu.

Verzování souborů a porovnávání Vámi vytvořených souborů 

V AutoCADu nově přibyla funkce Historie výkresů. Máme tak nově možnost komfortně ukládat své soubory do cloudových úložišť jako jsou OneDrive, Dropbox nebo Box

Velmi zajímavou novinkou verze 2021 je verzování. Pokud se rozhodneme ukládat své soubory do výše zmíněných cloudových úložišť, které nyní Autodesk napřímo propojil s AutoCADem, můžeme následně sledovat kompletní historii výkresu a porovnávat mezi verzemi souborů.  

Přihlášení do cloudových služeb

Aby se nám otevřel tento nový obzor využívání AutoCADu, je nutné se přihlásit ke svému Autodesk účtu a zároveň do cloudové služby, kterou budeme využívat .  

Na paletě Historie výkresů máme možnosti filtrovat dané verze dle uživatelského jména, časového období nebo času, který uplynul mezi vytvořením verzí. 

Verzování souborů

Dalším užitečným nástrojem je funkce Porovnání výkresů. Ta nám umožní sledovat změny mezi aktuálním výkresem a jeho historickou verzí, kterou si zvolíme. Tato funkcionalita porovnává geometrické či textové změny na vybraných výkresech. 

Jak tuto funkci najdeme v AutoCADu?  

Karta Pohled → panel Historie → funkce Historie DWG   

Historie DWG

Na následujícím obrázku vidíme jednoduchou situaci se zobrazení změn: Geometrie označená zeleně byla oproti porovnávané  verzi přidána. Šedá geometrie zůstala nezměněna. Ve sloupci vlevo Historie výkresu vidíme, s jakým výkresem porovnáváme. 

Zobrazení historie verzí

Porovnání externích referencí 

Porovnání v externích referencí
Rozdíly v externích referencích

Vylepšení v paletě bloků 

Knihovna bloků

Nový uživatelský přístup k práci s bloky nese moto “Mějte své bloky stále po ruce – kdykoli a kdekoli”. Již ve verzi 2020 nám přibyla do AutoCADu funkcionalita palety bloků. Ve verzích předchozích jsme mohli využívat např. paletu nástrojů. Nyní máme k dispozici další rozšíření: Karta Jiný výkres se přejmenovala na Knihovny a má pro nás více využití. Nyní můžete určit složku, soubor výkresu nebo libovolnou definici bloku uloženou ve výkresu, kterou chcete vložit jako blok do aktuálního výkresu.  

Oříznout a prodloužit 

Tyto základní kresličské funkce jsou v AutoCADu již od nepaměti a mnoho změn u nich dlouho neprobíhalo. Nyní se ale jedna udála a zjednoduší nám práci. Nyní výchozí nastavení těchto funkcí zahrnuje veškerou geometrii ve výkrese. Není nutné tedy vybírat geometrii, kterou chceme ořezávat a prodlužovat k nějaké hranici. Po zvolení funkce můžeme rovnou klepnout na geometrii kterou chceme zkrátit či prodloužit.

Oříznout a prodloužit

Klepnutí na geometrii, se kterou chceme pracovat již není jediná varianta. Nyní můžeme také táhnout myší přes jednotlivé čáry které chceme ořezávat či prodlužovat, nebo můžeme vytvořit výběr pomocí úsečky. Respektive zvolíme 2 body a vše co je mezi nimi se ořeže či prodlouží.  

Starší funkcionalita výběru geometrie a hranic je stále k dispozici, což potěší nejednoho ortodoxního konzervatistu. 

Vylepšení grafického výkonu 

V nové verzi AutoCADu došlo k významné akceleraci zobrazení. Je tak možné posouvat, přibližovat, otáčet obraz rychleji, než kdykoliv předtím. Změna je patrná zejména u větších, a tudíž i hardwarově náročnějších výkresů. V rámci 3D modelování tyto změny pocítíme ještě více díky možnosti využití potenciálu vícejádrových procesorů. 

Znatelné vylepšení grafického výkonu

V AutoCADu přibylo dalších mnoho dalších drobností, které najdete popsané v nápovědě AutoCADu zde. 

Závěr

Zaujala Vás některá ze změn? Neváhejte a stáhněte si ze svého Autodesk účtu novou verzi AutoCADu. Pokud AutoCAD nevlastníte podívejte se na možnosti trial verze na webu Autodesku

print

Víťa se pohybuje v Cadu pro strojaře již od roku 2014. Pracoval jako technický konzultant se softwary jako je Inventor, AutoCAD, Vault a vše kolem nich. Při práci se zákazníky nasbíral spousty zkušeností a nyní se primárně zaměřuje na implementace softwaru na správu dat a jeho propojení jak s dalšími produkty Autodesku, tak i produkty třetích stran.

Napsat komentář