Architektura

Analýza slunečního záření v Revitu

Věděli jste, že Revit disponuje vlastním nástrojem pro analýzu slunečního záření? V tomto článku se společně podíváme na to, jak tento nástroj funguje a projdeme jeho nastaveními.

Kde tento nástroj najdeme a jaké jsou nastavení?

Při klasické instalaci Revitu se Vám tento doplněk neobjeví. Je potřeba navštívit stránky Autodesku a ve svém účtu na stránce „Aktualizace produktů“ si stáhnout nástroj „Solar Analysis for Revit (číslo verze)“. Po instalaci najdete nástroj v Revitu na kartě „Analyzovat“ v seskupení „Energetická analýza“.

Klikneme na ikonku nástroje a uvidíme nastavení analýzy, kde můžeme měnit: „Typ studie“ a „Povrchy“.

Pokud stiskneme tlačítko nastavení vpravo nahoře, otevřeme nastavení fotovoltaických panelů a můžeme zde zvolit typy panelů, pokrytí plochy a síť analýzy. Díky tomuto nástroji Revitu se dá vypočítat i ekonomickou návratnost, ale jak je tomu vždy u výpočtů, do kterých nevidíme, doporučuji si výsledky ověřit externím výpočtem.

Pro nastavení lokality modelu a roku pro výpočet je potřeba si otevřít nastavení slunce na spodní liště Revitu.

Po té, co v nastavení sluneční analýzy stiskneme tlačítko kurzoru vpravo nahoře, můžeme v modelu vybírat plochy, na kterých chceme počítat fotovoltaiku.

Po dokončení výběru ploch je potřeba stisknout „Dokončit“ na liště vlevo nahoře.

Nyní máme všechno nastaveno a jediné, co nám zbývá je kliknout na „aktualizovat“, aby nám proběhl výpočet.

Jaké výsledky analýzy obdržíme?

I výsledky mají své nastavení a můžeme si vybrat typ, jednotky a také jejich styl.

Pokud se Vám nebude líbit žádný z výchozích stylů, dá se upravit nebo vytvořit vlastní styl po kliknutí na tři tečky vpravo.

Výsledky je možné exportovat ve formátu .csv.

Grafický vzhled výsledků analýzy s použitím základního stylu je vidět na obrázku.

Závěr

Tento doplněk představuje užitečný nástroj pro předpoklady umístění fotovoltaických panelů během studií objektů. Nicméně výsledky často nejsou dostatečně přesné a není možné tento výpočet použít jako odkaz na českou legislativu pro následující fáze projektů. Z tohoto důvodu zatím není možné využít tento nástroj ve všech fázích projektů.

print

Vláďa k nám nastoupil v únoru 2022 a je součástí TZB týmu, momentálně se věnuje modelování. V rámci bakalářského studia vystudoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Konstrukce pozemních staveb. Současně dokončuje magisterské studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Budovy a prostředí se zaměřením na TZB. Navíc se zabývá nastrojí Revitu pro energetickou analýzu a propojením modelů z Revitu do jiných programů jako Protech atd.

Napsat komentář