BIM management

Prohlížejte a sdílejte data v cloudu

Sdílejte efektivně výkresová i projektová data a usnadněte si tak komunikaci s klienty a dalšími zúčastněnými stranami. Možností, jak na to, je vícero a v tom článku se primárně zaměříme na představení možností cloudových služeb Autodesku, které k tomuto účelu můžete využít.

Pro koordinaci a komunikaci nad projektem stavby lze kromě standardních komunikačních kanálů s výhodou využít různá cloud řešení. Některá z nich jsou dostupná zdarma, jiná jsou již zpoplatněna, avšak obsahují pokročilé funkce, které mohou přinést výraznou úsporu času zefetivněním komunikace.

Úvod

V dnešní době se pro individuální sdílení projektových dat (DWG výkresy, RVT projekty, …)  v rámci stavebních projektů nejčastěji používá sdílený FTP server, pro individuální sdílení pak např. i obecná úložiště (Úschovna, Letecká pošta atp.). Obě dvě varianty slouží výhradně pro výměnu dat, pro komunikaci se pak používají standardní kanály jako e-mail či telefon. Kombinace různých kanálů však vede k tříštění pozornosti, proto je efektivní komunikaci sjednotit. Připomínka obsahující i vizuální podobu řešeného problému jednoznačně a rychle uvede řešitele do problematiky a snadněji se pak nalezne odpověď.

Velkou výhodou cloudových řešení je, že nevyžadují instalaci a ke spuštění postačí mít jakýkoliv internetový prohlížeč a připojení. Dále jsou jednoduchá na použití,pokud si Váš klient třeba potřebuje změřit vzdálenost mezi kuchyňskou linkou a židlí nebo zjistit barvu dveří, tak to udělá jednoduše během chvilky. V neposlední řadě je to možnost zabezpečení dat, jelikož si můžete např. u projektových souborů (DWG, RVT, …) zvolit, že sdílený odkaz je určen např. pouze k prohlížení bez možnosti stažení.

Společnost Autodesk nabízí pro komunikaci a sdílení dat hned několik řešení, pojďme si je tedy ve zkratce představit.

Přehled služeb

Logo Autodesk Viewer
Autodesk Viewer

Online prohlížeč CAD a BIM dat, obsahuje nástroje pro prohlížení, odměřování, sdílení dat, neobsahuje nástroje pro připomínky, komentáře a pokročilé funkce, kterými disponuje A360.

Prohlížeč můžete využít zdarma po registraci a nahraný model bude dostupný na serveru 30 dnů, tuto dobu lze však prodloužit.

Autodesk Viewer
Autodesk Viewer
Autodesk A360
Autodesk A360

Služba, která krom nástrojů pro prohlížení obsahuje i nástroje pro spolupráci (připomínky a komentáře, kalendář, diskuse, wiki).

A360 je určena pro jednotlivce a je obvykle omezena na jeden projekt a velikost úložiště 5 GB, služba je bezplatná. Velikost úložiště se může měnit na základě služeb, které máte u Autodesku zřízeny, případně předplaceny.

Vybrané možnosti A360

  • Prohlížení dat ve 2D i 3D formátu včetně výkresů a hodnot parametrů a metadat.
  • Sdílení souborů pro zaslání ke stažení nebo pouze k prohlížení (bez možnosti stažení).
  • Možnost kontroly a prohlížení v reálném čase v rámci koordinační schůzky.
  • Verzování souborů s možností vizuálního zobrazení změn, porovnání a stažení seznamu změn.
  • Připomínky a komentáře.
  • Odměřování vzdáleností ve výkresech.
  • Zápis a sdílení informací formou wiki.

 

 

A360 Metadata
A360 – Rozhraní a zobrazení vlastností prvku
A360 Komentáře
A360 – Komentáře
A360 Zobrazení výkresu
A360 – Zobrazení výkresu
A360 Informace o projektu
A360 – Informace k projektu (wiki)

Autodesk Drive (A360 Drive)

Zabezpečené webové úložiště. Data jsou strukturována dle složek. Služba je zdarma a určena jednotlivcům. A360 Drive lze nalézt i jako modul ve službě A360.

Autodesk BIM 360
Autodesk BIM 360

Pokročilé nástroje pro správu projektu zahrnující funkcionality výše uvedených služeb, včetně řady dalších funkcí. Nástroje BIM 360 jsou děleny dle modulů, např. BIM 360 Docs pro správu 2D výkresů, 3D modelů i projektových dokumentů, BIM 360 Team je jakési centrální úložiště dat pro týmy umožňující i spolupráci na sdíleném modelu a další. BIM 360 je určena pro týmy a jedná se o placenou službu.

Autodesk Construction Cloud (ACC)

V nynější době je nejaktuálnější Autodesk Construction Cloud.

Odkazy na služby

print

První zkušenosti se stavařinou, CAD a BIM jsem sbíral ještě na AutoCADu R14, poté jsem přesedlal na ArchiCAD a Revit. Tyto jsem pak uplatnil v projekčních ateliérech při projektování nebo koordinaci stavebních projektů a implementací BIM technologie ve stavební praxi. Znalosti a zkušenosti se snažím s odbornou komunitou sdílet formou projektu Stavební výkresy v podobě neoficiálních CAD standardů, nadstavby GGmenu a jako spoluautor knih se zaměřením na stavební praxi (Stavební příručka) a BIM (Revit ve stavební praxi, BIM pro veřejné zadavatele).

Napsat komentář