Tipy a triky

3D pohled a jeho orientace

Ořezání 3D pohledu podle jiného pohledu může být užitečné v mnoha směrech. Můžete toho využívat třeba k prezentaci anebo práci v konkrétním místě modelu. Funguje podobně jako Výběrové okno. Toto zobrazení Vám může usnadnit např. spojování geometrie konstrukcí, které jsou v konkrétním pohledu takzvaně “v řezu”.

V tomto případě budu orientovat 3D pohled podle pohledu s názvem “Řez 1”.

Jak na to?

Vytvořte si v půdorysu řez a nastavte jeho požadovanou hloubku (parametr “Odsazení zadního ořezání”).

orientovat-3d-podle-pohledu-cadbim-1

Nyní se přepněte do 3D pohledu.

Když najedete kurzorem myši na ikonku nástroje “View Cube” , objeví se ikona domečku, klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Zvolte možnost Orientovat k pohledu. Pokud nástroj nevidíte, pravděpodobně není zapnutý. Zobrazíte jej pomocí karty Pohled Uživatelské rozhraní Nástroj View cube.

V nabídce se Vám zobrazí všechny dostupné pohledy, podle nichž můžete orientovat 3D pohled. Dále vyberte ŘezyŘez: 1-1. V tomto okamžiku se Vám Ořezový kvádr adaptuje na rozsah řezu (ořezovou oblastí i hloubkou).

orientovat-3d-podle-pohledu-cadbim-3

Závěr:

Pro mnoho lidí může být práce ve 3D přehlednější a toto zobrazení Vám může pomoci zvláště, pokud pracujete na složitějším nebo členitějším projektu.

Pokud chcete takto oříznutý 3D pohled zachovat pro budoucí použití, můžete jej Duplikovat a Přejmenovat. Pro zrušení ořezové oblasti stačí v panelu vlastností pohledu vypnout Ořezový kvádr. Pak se Vám 3D zobrazí opět celé.

Ještě si dovolím poznámku, že pokud budete měnit rozsah pohledu nebo rovinu řezu – například u půdorysu, je potřeba 3D znovu orientovat podle takto změněného pohledu. Změna ořezání se totiž automaticky neaktualizuje.

print

S Revitem potažmo s BIM technologiemi jsem se poprvé setkala na vysoké škole, kde jsem se jako ostatní studenti oboru Architektura a stavitelství potýkala s nutností tvorby 3D modelu kvůli vizualizacím svých projektů. Souběžně se studiem jsem od roku 2012 pracovala jako brigádník ve společnosti AED project, kde jsem se seznámila s podstatou tvorby BIM modelů. V roce 2017 jsem nastoupila do firmy cadconsulting jako konzultant a modelář. Podílela jsem se zde na modelování projektů z Dubaje. V současné době se věnuji převážně implementační činnosti, školení projektantů v programu Revit a tvorbě families. Se společností AED project částečně spolupracuji doposud, jako podpora software, pomáhám s tvorbou BIM modelů a příruček pro modelování v Revitu. Od roku 2018 také participuji na výuce Revitu v Autodesk Akademia Silicon Hill.

Napsat komentář