Laserscan, Mračna bodů,  Tipy a triky

Tipy a triky při práci s mračnem bodů

Mračná bodů se stále častěji používají jako zdroj pro vytváření modelu v Revitu. Občas může být práce s mračnem náročná, hlavně kvůli nepřehlednosti, případně náročnější ovladatelnosti. V tomto článku si přineseme několik tipů, které nám práci s mračnem usnadní.

Nastavení viditelnosti

Viditelnost mračna bodů je specifická pro jednotlivé pohledy. Pomocí Přepsání viditelnosti/zobrazení, můžete jednotlivá mračna bodů vypínat/zapínat a také přepisovat jejich vzhled. Na kartě Mračna bodů si můžete upravit barevný režim. Na výběr máte z 5 tipů režimů. Nejčastěji se však využívá zobrazení v RGB, jednobarevné a normály.

 

VG – Mračno bodů

V Revite je možnost změnit i zobrazení pozadí, což nám v některých případech a v kombinaci se změnou barevného režimu může také usnadnit práci.

Barva – červená
Barva – červená, pozadí černé
Barva – RGB

Práce s mračnem

Při tvoření modelu, je nejlepší využívat malých rozsahů pohledu. Ať už se jedná o řezy nebo půdorysy, je dobré nastavit rozsah od 150-500mm. Čím je větší rozsah, tím větší zbytečných bodů a opačně při příliš malém rozsahu je zobrazených bodů nedostatek.

Ukázka – rozsah hloubky pohledu 250 mm

Pomalý Revit v důsledku mračna

Mračna bodů mohou zpomalovat chod aplikace, hlavně při velkých projektech a stavbách a když je v projektu několik souborů s mraky bodů. V takovém případě je důležité používat ořezové kvádry a ořezové pohledy. Pokud máte jednotlivá mračna rozdělena, je také možné využít pracovní sady, do kterých tato mračna umístíme a tím se zrychlí i start i chod aplikace Revit.

Barva – Normály

Závěr

Modelace pomocí mračna je výborný způsob jak zpracovat model objektu, hlavním cílem při práci s mračnem bodů je snížení množství informací v jednotlivých pohledech a úprava jejich viditelnosti.

print

Nina je součástí architektonicko-stavební části v Praze. Věnuje se konzultacím, tvorbě modelů a rodin. Vystudovala obor Architektura a Urbanismus na Fakultě architektury ČVUT v Praze. S Revitem začala pracovat už v prvním ročníku na vysoké škole a uchvátil ji natolik, že se rozhodla mu věnovat i po dokončení magiterského studia.

Napsat komentář