Dne 26.10.2023 se v Bratislavě uskutečnila „Národná Bim konferencia“ a i když je to akce v sousedním státě, náš zástupce tam nemohl chybět . Proto vám můžeme říct, co jsme se dozvěděli pomocí krátkého reportu.
Přednášky
Hned na začátek vystoupil na pódiu Christopher-Robin Raitviir – BIM projekt manažer a zástupce z Ministerstva pro klima z Estonska se svými zkušenostmi. Host vysvětlil, jak systém stavebních povolení v BIM zefektivňuje a zpřehledňuje udělování povolení pro projekty v Estonsku. Vyžaduje však spolupráci mezi vládními agenturami, architekty, staviteli a technologickými firmami, co několikrát zdůrazňoval. Následně vystoupil za Slovenský Úrad pre územné plánovanie Pavol Karász, který popsal, jaké cíle mají v plánu během 10 let dosáhnout. Tenhle počin bude uskutečněn v několika fázích a výsledkem bude vytvoření instituce s digitálními nástroji, které urychlí výstavbu a zlepší územní plánování.
Velká část konference byla věnována i datovým standardům, prezentována zkušenostmi několika institucí nebo firmami. Martin Černý prezentoval důležitost správních informací v BIM modelech a umožnění jejich automatické validace. Gunar Friborg z Dánska poskytl vývoj a koncept klasifikačního systému CCI a Petr Vokoun hovořil o problémech a výzvách při práci s klasifikačními systémy a výrobcích.
Celý jeden blok přednášek byl věnován BIM metodice v projektech infrastruktury, kde se představili Lubomír Berec, Ján Bušovský, Marcin Pszczolka a Jakub Ducár. Každý ve své prezentaci přiblížili téma jako jsou: IFC 4.3, pilotní projekt aplikace BIM během celého projektového procesu pro železniční areál ve Zvoleně a připravenost prostředí pro BIM v oblasti železnic.
V rámci přednáškového bloku proběhlo ještě několik zajímavých přednášek, které pro zkrácení reportu nebudeme dále rozvíjet, všechno případně naleznete zde.
Workshopy
Paralelně s přednáškami proběhl blok workshopů, kde účastnici měli možnost si vyslechnout několik firem, které přednesli praktické využití nástrojů v programech, které využívají, nebo firmy představili nástroje ve svých produktech. Byly představeny tyto nástroje: řešení detailů železobetonových a ocelových konstrukcí v AllPlan 2024, Gis Connector, automatizace klasifikace CCI, Dalux kontrola kolizí a Dalux site walk, Bexel Manager, HoloBuilder, AX3000 plugin do BricsCad a mnoho dalších.
Závěr
Závěrem bychom rádi poděkovali organizátorům za nabitý program plný zajímavých přednášek ze světa BIM a těšíme se na jubilejní 10.ročník v příštím roce.