Tipy a triky

Zobrazit skryté čáry podle prvku

Při práci v Revitu je často potřeba měnit nastavení viditelnosti různých prvků modelu. Například se může stát, že potřebujete zobrazit skryté hrany jednoho nebo několika prvků pod jinou konstrukcí. K tomuto účelu slouží nativní nástroj Revitu Zobrazit skryté čáry podle prvku.

Zobrazit skryté čáry: Jak na to?

Otevřete kartu Pohled Zobrazit skryté čáry – podle prvku.

  1. Nejprve vyberte prvek v popředí, potom zakrytý prvek.
  2. V aktuálním pohledu se nyní skryté hrany prvku zobrazí. Pro odebrání takto zobrazených skrytých čar slouží nástroj Odstranit skryté čáry, který se nachází taktéž na záložce Pohled.
Skryté čáry - CADBIM
Příklad použití u křížení trámů
Zobrazit skryté čáry podle prvku
Počátečné zobrazení trámů
Skryté čáry - CADBIM
Výsledné zobrazení trámů po aplikaci návodu z článku

Závěr

Tímto nástrojem můžete zobrazit skryté hrany vybraných prvků ve směru pohledu, které jsou skryté pod jinou konstrukcí – podlaha, strop, podhled atd. nebo dokonce pod detailovou komponentou – Maskovací oblastí, nebo Vyplněnou oblastí. Jedinou podmínkou je, že prvek musí být v rozsahu daného pohledu.

Typickým příkladem využití může být například zobrazení nosné konstrukce z nižšího podlaží v půdorysu.

print

S Revitem potažmo s BIM technologiemi jsem se poprvé setkala na vysoké škole, kde jsem se jako ostatní studenti oboru Architektura a stavitelství potýkala s nutností tvorby 3D modelu kvůli vizualizacím svých projektů. Souběžně se studiem jsem od roku 2012 pracovala jako brigádník ve společnosti AED project, kde jsem se seznámila s podstatou tvorby BIM modelů. V roce 2017 jsem nastoupila do firmy cadconsulting jako konzultant a modelář. Podílela jsem se zde na modelování projektů z Dubaje. V současné době se věnuji převážně implementační činnosti, školení projektantů v programu Revit a tvorbě families. Se společností AED project částečně spolupracuji doposud, jako podpora software, pomáhám s tvorbou BIM modelů a příruček pro modelování v Revitu. Od roku 2018 také participuji na výuce Revitu v Autodesk Akademia Silicon Hill.

Napsat komentář