Rodiny

Vykazování vnořených rodin

Článek se věnuje problematice vykazování vnořených rodin, se kterou se můžete nejčastěji setkat u složitějších sestav nabízených výrobci. Najdete zde návod, jak nastavit Vnořenou rodinu jako sdílenou, aby se vykazovala v projektu. Na příkladu od výrobce si ukážeme, jak lze pomocí instančních parametrů ovládat viditelnost vnořených rodin a jejich zobrazení ve výkazu.

Základní pojmy

Vnořená rodina je rodina jako jakákoliv jiná používaná v projektu, jen je použita jako stavební prvek pro rodinu hlavní. Rodiny používané v projektu se mohou skládat pouze ze své geometrie nebo z dalších vnořených rodin. K tomuto řešení se může přistoupit z více důvodů. Jedním z nich je složitost rodiny a její parametrizace, kterou by bylo obtížné připravit v modelovém prostoru rodiny hlavní. Dalším možným důvodem, se kterým budeme pracovat v tomto článku, je potřeba vykazování jednotlivých částí reálného výrobku, které se objednávají zvlášť.

Sdílená rodina se nastavuje v panelu Vlastnosti, záložce Jiné, možnost Sdílené. Pokud je box zaškrtnutý, rodina je sdílená a je možné ji vykázat v prostředí projektu, i když je vnořená v rodině hlavní. Rodina se vykáže pouze v případě, že je v hlavní rodině nastavena Viditelnost rodiny jako viditelná.

Viditelnost rodiny se u každé vnořené rodiny umístěné v prostoru rodiny hlavní nastaví jako viditelná. Nalezneme ji po označení dané vnořené rodiny v panelu Vlastnosti, záložce Grafika, možnost Viditelné. Viditelnost můžeme nastavit zaškrtnutím přímo v boxu nebo provázat s parametrem hostované rodiny. Příslušný parametr musí být nastavený jako Typ parametru Ano/Ne, jinak nebude možné ho provázat s parametrem Viditelné.

Práce s rodinou v projektu

Pro praktickou ukázku byla zvolena rodina od H&L Těleso sprchového žlabu Infloor_HL53K dostupnou po registraci na stránkách výrobce. Rodina byla mírně upravena od staženého originálu pro potřeby názorné prezentace. V této rodině jsou použity právě vnořené sdílené rodiny za účelem vykazování a zjednodušení tvorby hlavní rodiny.

Schéma rodiny a jejích součástí

Produkty H&L se prodávají podle unikátního objednacího kódu EAN, který je vložen jako sdílený parametr u každé hlavní a vnořené rodiny. Hlavní rodina je umístěna v kategorii Instalační zařizovací předměty a všechny doplňkové díly (sdílené rodiny), které se dají dokoupit, jsou v kategorii příslušenství trubek. Volba viditelnosti je připravena pomocí instačních parametrů, které můžeme volit po označení rodiny v panelu Vlastnosti, záložce Jiné, možnost HL052, HL053, HL6600.

V případě, že není zvolena žádná možnost, vykazuje se nám pouze základní prvek tělesa sprchového žlabu ve výkazu instalačních zařizovacích předmětů. Výkaz příslušenství trubek je prázdný.

Těleso sprchového žlabu bez příslušenství
Výkaz bez příslušenství tělesa sprchového žlabu

V případě, že zvolíme možnost HL052 a HL6600, zviditelní se vtoková mřížka a zvukově izolační podložka. Obě položky se také zobrazí v příslušném výkazu.

Těleso sprchového žlabu s příslušenstvím
Výkaz příslušenství tělesa sprchového žlabu

Pokud volbu opět odškrtnete, vnořené rodiny se z výkazu odstraní.

Pár tipů pro práci se sdílenými rodinami

Pokud se rozhodnete změnit rodinu nesdílenou na sdílenou a opět ji nahrát do rodiny hlavní a přepsat rodinu stávající, je to možné. Opačná cesta není možná a je nutné upravovanou rodinu z hlavní rodiny nejdříve vymazat.

Pokud se pustíte do úprav sdílených rodin, vždy je nutné upravenou sdílenou rodinu nahrát do všech hlavních rodin, ve kterých je vnořena. Pokud se tak nestane, Revit Vás v projektu vyzve, abyste rozhodli, kterou ze sdílených rodin chcete použít, a ta poté přepíše všechny ostatní sdílené rodiny stejného názvu v projektu.

Závěr

Pro vykazování jednotlivých prvků složitějších výrobků je jednou z pohodlných cest využití sdílených vnořených rodin. Autor rodiny vždy musí zvážit, jakým způsobem k problematice přistoupit. Kdy je na místě použít instanční a typové parametry, nebo která vnořená rodina má být sdílená a která ne. Jsou zde další alternativy, jak dosáhnout podobného cíle, jako vytvoření sestavy nebo skupiny, které byly popsány v dřívějších článcích. 

Zdroj rodin:

http://www.hutterer-lechner.com/cs/infos-downloads/downloads/bim.aspx

print

Základy práce s programy od Autodesku jsem získal při studiu na ČVUT. Znalosti v programu Revit si rozšiřuji každým dnem při tvorbě rodin pro různé klienty v oblasti MEP jejich správou a dalším rozvojem funkcionalit směřujících k co nejlepší funkci na základě požadavků projekčních firem a jednotlivých projektantů.

Napsat komentář