Tipy a triky

Revit tipy – V. Díl

A je tu další díl Revit tipů! I tentokrát obsahuje várku užitečných triků a vychytávek, kterými si lze ušetřit mnoho času a starostí. 

1. Vyjmout a Zarovnat na stejné místo

Existují situace, ve kterých už k vyřešení problému nevedou zdánlivě žádné cesty. V takových případech stojí za pokus problémový prvek Vyjmout (ctrl+x) a Zarovnat na stejné místo. Tím dojde k odpojení všech vazeb elementu a jeho “znovuvytvoření”. V mnoha situacích tento trik problém vyřeší. 

Příkladem je Dutý tvar vytvořený Komponentou na místě. Po ořezání požadovaného prvku se občas může stát, že “Nelze regenerovat rodinu” a komponenta nejde dokončit. Po Vyjmutí a Zarovnání na stejné místo se tento problém vyřeší. 

2. 2D upravení grafiky konstrukcí

V některých případech je jednodušší a rychlejší část konstrukce upravit pouze graficky a nezdržovat se 3D modelováním. Pokud takový případ nastane, Revit nabízí funkci určenou právě pro tyto situace. Jedná se o nástroj Ořezat profil na kartě Pohled. Pomocí tohoto nástroje lze upravit grafické zobrazení prvků v řezu.

3. Výměna panelu obvodového pláště za stěnu

Každý panel obvodového pláště lze zaměnit za jakýkoliv typ stěny obsažený v projektu. Stačí jen vybrat příslušný panel a odšpendlením přerušit jeho vazbu s typem obvodového pláště, ke kterému náleží. Pak už jen stačí v panelu vlastností vybrat příslušný typ stěny, kterým chceme vybraný panel nahradit. 

4. Zobrazení informací z místností do dveří

Výkazy v Revitu umožňují u některých kategorií vykázat i parametry obsažené v místnostech, se kterými dané prvky souvisí. Typicky se jedná o výkaz dveří, kde lze vyčíst informace z místností, ze kterých dveře vychází a naopak. Pro tuto funkcionalitu je nutné mít v rodině aktivovaný “Bod výpočtu místnosti”.

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

Napsat komentář