Tipy a triky

Revit tipy – III. Díl

A jsou tu již třetí Revit tipy, které opět obsahují drobné rady a vychytávky, usnadňující práci v Revitu a šetří čas. 

1) Ořezávání konstrukční rámové konstrukce referenčními rovinami

Konstrukční rámová konstrukce v Revitu je velice užitečný nástroj. Co když si ale situace vyžaduje její úpravu, respektive přesné ořezání jejího konce? Řešení se nalézá v referenčních rovinách – konstrukční rámové konstrukce jdou totiž těmito rovinami ořezávat. 

Ořezávání konstrukční rámové konstrukce referenčními rovinami

2) Vytvoření řezu na referenční rovinu nebo osnovu

Při vytváření řezů Revit neumožňuje jejich přesné umístění a daný řez se automaticky nechytá k žádnému z prvků v pohledu. Pokud ale nejprve vytvoříme v požadovaném místě referenční rovinu nebo osnovu, řez se k ní při vytváření chytí. 

Poznámka: Od verze Revitu 2019.2 lze již řezy zarovnávat a uchopovat po celé své délce a proto je jejich umisťování a manipulace s nimi o mnoho jednodušší. 

Řezy na rovinu a osnovu

3) Natočení řezu v pohledu nebo řezu

Věděli jste, že lze natočit řez i v pohledu a nebo řezu? Tímto způsobem je možné orientovat daný řez třeba i do vodorovné polohy a udělat z něj půdorysný pohled. Reálné využití se nachází například u šikmo orientovaných konstrukcí, u kterých je potřeba vykreslit jejich příčný řez.

Otočení řezu

4) Posouvání viditelných osnov

Pokud je v Revitu vytvořena řada osnov, zámeček u jejich bublin znamená, že se při změně rozsahu jedné posune celá jejich řada. Pokud je ovšem potřeba upravit rozsah jen části této řady, stačí jednoduše skrýt ty osnovy, které nemají být ovlivněny. Viditelné osnovy lze pak posouvat nezávisle na těch skrytých.

Posouvání viditelných osnov

5) Změna horního/dolního přesahu libovolné vrstvy v sendvičové konstrukci stěny

Věděli jste, že v sendvičové konstrukci stěny lze odemknout jakoukoliv vrstvu skladby a následně jí libovolně upravit výšku? Tato funkcionalita je přístupná v nastavení typu stěny a to konkrétně v náhledu řezu stěnou. S tlačítkem Upravit lze vybrat dolní nebo horní hranu požadované vrstvy a odemknout ji. Takto upravenému typu stěny následně v projektu přibyde parametr Délka horního/dolního přesahu a šipka u uvolněné vrstvy stěny. 

Odvazbení vrstvy sendvičové konstrukce

Další díly seriálu Revit tipy naleznete zde.

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

Napsat komentář