Druhý díl ze seriálu Revit tipy se věnuje například tvorbě tabulky pomocí textového pole, měření vzdálenosti ve 3D pohledu a v neposlední řadě smazání úseku řetězové kóty. Jedná se opět o drobné rady na pár řádků textu, jejichž přečtení zabere jen několik sekund, ale ve výsledku ušetří mnoho minut Vašeho času.

Tvorba tabulky pomocí textového pole

Textové pole v Revitu nabízí jen základní funkce editace. Chybí tu ovšem nástroj, pomocí kterého by bylo možné udělat textovou tabulku. Řešení je snadnější, než by se zdálo. Tabulku lze snadno vytvořit zadáním “+–+–+” do textového pole a potvrzením této definice Enterem. Vznikne tak tabulka o dvou sloupcích (počet “–” odpovídá počtu sloupců). Přetažením čáry mezi sloupci lze měnit jejich šířka. 

Tvorba tabulky v textovém poli

Smazání úseku řetězové kóty

Setkali jste se někdy s potřebou rozdělit již vytvořenou řetězovou kótu na více částí a nebo jen danou kótu zkrátit? Řešením je přes Tab jeden z úseků vybrat a jednoduše smazat. 

Smazání úseku řetězové kóty

Měření vzdálenosti ve 3D pohledu

Klasické měření vzdáleností je dostupné pouze ve 2D pohledech. Existuje ale i způsob, jak si vzdálenost odměřit také ve 3D pohledu. Jednoduše stačí vzít jakýkoliv prvek, nasimulovat jeho posun nebo kopírování a zjistit tak požadovanou hodnotu. 

Nejpohodlněji se tímto způsobem měří v kolmých pohledech, nastavených přes nástroj ViewCube v pravém horním rohu. 

Měření vzdálenosti ve 3D pohledu

Kótování ve 3D pohledu

Dalším způsobem zjišťování rozměrů ve 3D je kótování, v tomto případě je ale nutné vybrat rovinu, do které se budou kóty umisťovat. Toto nastavení je přístupné na kartě Architektura v pravé části ribbonu.

Kótování ve 3D pohledu

Přidání bodu pro umístění profilu tažení

Tažení je jedním z nejčastěji používaných nástrojů při modelování rodin. Profil tažení lze přesouvat na kraje a středy jednotlivých úseků definované trajektorie. Co když je ale potřeba umístit profil do libovolného místa na trajektorii? Řešením je nástroj Rozdělit, kterým lze rozdělit jakýkoliv úsek náčrtu trajektorie a vytvořit tak další bod pro umístění profilu.

Přidání bodu pro umístění profilu tažení

Další díly ze seriálu Revit tipy naleznete zde.

print

4 Responses

  • Filip Sládeček

   Dobrý den,
   je to zvláštní situace, se kterou jsem se ještě nesetkal. Ještě jednou bych zkontroloval definici pro tvorbu tabulky, která musí být správně, jinak Revit nepochopí záměr a bere obsah jako pouhý text – odskočí na další řádek.
   Text musí začínat a končit “+” a kurzor musí být na jeho konci. Potom by měl Enter zafungovat bez problému.

   Snad se Vám tabulka povede a kdyby ne, pokusíme se najít jiné řešení,
   Filip

  • Filip Sládeček

   Dobrý den, úplně správně to funguje od verze Revitu 2018, každopádně i v Revitu 2016 po potvrzení Enterem text neodskočí na další řádek a tabulka se vytvoří (i když je pak prakticky nepoužitelná :)).

   Starší verze jsem už nezkoušel. Díky za připomínku.

Odpovědět