Tipy a triky

Revit tipy – II. Díl

Druhý díl ze seriálu Revit tipy se věnuje například tvorbě tabulky pomocí textového pole, měření vzdálenosti ve 3D pohledu a v neposlední řadě smazání úseku řetězové kóty. Jedná se opět o drobné rady na pár řádků textu, jejichž přečtení zabere jen několik sekund, ale ve výsledku ušetří mnoho minut Vašeho času.

Tvorba tabulky pomocí textového pole

Textové pole v Revitu nabízí jen základní funkce editace. Chybí tu ovšem nástroj, pomocí kterého by bylo možné udělat textovou tabulku. Řešení je snadnější, než by se zdálo. Tabulku lze snadno vytvořit zadáním “+–+–+” do textového pole a potvrzením této definice Enterem. Vznikne tak tabulka o dvou sloupcích (počet “–” odpovídá počtu sloupců). Přetažením čáry mezi sloupci lze měnit jejich šířka. 

Tvorba tabulky v textovém poli

Smazání úseku řetězové kóty

Setkali jste se někdy s potřebou rozdělit již vytvořenou řetězovou kótu na více částí a nebo jen danou kótu zkrátit? Řešením je přes Tab jeden z úseků vybrat a jednoduše smazat. 

Smazání úseku řetězové kóty

Měření vzdálenosti ve 3D pohledu

Klasické měření vzdáleností je dostupné pouze ve 2D pohledech. Existuje ale i způsob, jak si vzdálenost odměřit také ve 3D pohledu. Jednoduše stačí vzít jakýkoliv prvek, nasimulovat jeho posun nebo kopírování a zjistit tak požadovanou hodnotu. 

Od verze Revitu 2023 lze odměřovat nativně v 3D pohledu.

Nejpohodlněji se tímto způsobem měří v kolmých pohledech, nastavených přes nástroj ViewCube v pravém horním rohu. 

Měření vzdálenosti ve 3D pohledu

Kótování ve 3D pohledu

Dalším způsobem zjišťování rozměrů ve 3D je kótování, v tomto případě je ale nutné vybrat rovinu, do které se budou kóty umisťovat. Toto nastavení je přístupné na kartě Architektura v pravé části ribbonu.

Kótování ve 3D pohledu

Přidání bodu pro umístění profilu tažení

Tažení je jedním z nejčastěji používaných nástrojů při modelování rodin. Profil tažení lze přesouvat na kraje a středy jednotlivých úseků definované trajektorie. Co když je ale potřeba umístit profil do libovolného místa na trajektorii? Řešením je nástroj Rozdělit, kterým lze rozdělit jakýkoliv úsek náčrtu trajektorie a vytvořit tak další bod pro umístění profilu.

Přidání bodu pro umístění profilu tažení

Další díly ze seriálu Revit tipy naleznete zde.

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

4 Comments

Napsat komentář