AI, AR, VR

Revit a AR

Projekt převedený do AR umožňuje prohlížení modelu kdekoliv a kdykoliv, pokud máte smartphone nebo tablet. V tomto článku si řekneme o možnostech využití modelu v AR a také stručně popíšeme postup převodu projektu do AR.

Co je AR

Co je AR?

AR (Augmented Reality) nebo Rozšířená realita – je to typ reality, která umožňuje pomocí kamery smartphonů nebo tabletů ukazovat objekty buď na bílém pozadí, nebo na místnosti, kterou vidíme přes kameru. Je to pár let zpět, co měla s touto technologií obrovský úspěch IKEA, která takto umožnila klientům umisťovat nábytek “u sebe doma”, aby mohli zvážit, zda se jim výrobky hodí do interiéru.

Možnosti využití AR a stručný návod

Existuje opravdu velké množství variant toho, jak by bylo možné využít AR v praxi. Jednou z takových je prohlížení objektu během schůzky s investorem, přičemž nepotřebujete mít s sebou ani počítač. Stačí mít u sebe smartphone či tablet, nepotřebujete žádné speciální vybavení. Další možností je kontrola správného provedení konstrukcí během výstavby. Je to velmi užitečná věc pro kontrolu např. TZB rozvodů. Takový nástroj má například placená verze Daluxu.

Možnosti využití

Převedení modelu do AR

Teď bych stručně popsal, jak převést model do AR. Jedna z možností je pořídit si placenou verzi Dalux a program se postará o vše sám. Pokud byste chtěli zvolit levnější variantu, existuje spousta pluginu do Revitu, které odesílají model na svůj server. Následně si stáhnete aplikaci do svého zařízení a jednoduše tento soubor otevřete. Jedním z takových pluginů je AR VR for Autodesk® Revit® od Visionworkplace Software Solutions. Funguje na výše popsaném principu. Na vyzkoušení máte 15 dní, pak už si musíte zakoupit licenci. Plugin funguje také s modelem v Navisworks. Bohužel toto řešení je pouze pro majitele Android zařízení. Pro držitele smartphonů a tabletů od Apple bude vhodnou aplikací Augin. Tento plugin pracuje buď s IFC formátem při nahrání na jejich cloud, nebo s RVT formátem při nainstalování pluginu do Revitu. Bezplatná verze umožňuje prohlížení modelů a sdílení. Pro koordinace je potřeba si zakoupit PRO nebo PRO10 verzi. Na svém webu mají přehled cen a funkcí každé verze. Tohle řešení je univerzální, protože mají aplikace nejen pro Apple zařízení, ale také pro Android. Třetí variantou je nejtěžší cesta vhodná pouze pro odborníky, kde je možné si model přichystat sami. Znamená to ale udělat několik větších úprav, které umožní správné zobrazení v AR. V podstatě jde o export modelu do správného formátu. Typ souboru záleží na aplikací, do které si pak chcete ten model načíst.

Závěr

Technologie AR je velmi zajímavá a otevírá velké příležitosti nejen pro ukázání modelu kdekoliv a kdykoliv, ale také i pro kontrolu kvality provedených práce na stavbě. Za mě je to skvělá investice do svého projektu.

 

Zdroj obrázků:

Obrázek č.1 https://civilengineering.quora.com/What-are-the-application-and-prospects-of-augmented-reality-in-construction
Obrázek č.2 https://gdsgroup.com/insights/article/what-is-augmented-reality/
Obrázek č.3 https://jdsdevelopment.com/news/9-dekalb-testing-ground-augmented-construction-reality
Obrázek č.4 https://medium.com/edtech-kisk/augmentovan%C3%A1-realita-p%C5%99%C3%ADklady-vyu%C5%BEit%C3%AD-v-soukrom%C3%A9m-sektoru-28f4ef86ce47
Obrázek č.5 https://architizer.com/blog/practice/tools/10-technologies-architects-should-embrace/

print

Vláďa k nám nastoupil v únoru 2022 a je součástí TZB týmu, momentálně se věnuje modelování. V rámci bakalářského studia vystudoval na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Konstrukce pozemních staveb. Současně dokončuje magisterské studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze obor Budovy a prostředí se zaměřením na TZB. Navíc se zabývá nastrojí Revitu pro energetickou analýzu a propojením modelů z Revitu do jiných programů jako Protech atd.

Napsat komentář