Mezioborová spolupráce mezi BIM aplikacemi představuje několik skrytých problémů způsobených převody z nativních formátů do IFC. Jedním z nich je např. tvorba prostorů a místností. IFC není tak dokonalým podkladem, aby bylo možné se spolehnout na automatické ohraničení místností, proto je vhodné kombinovat DWG podklady a IFC soubor. Tento článek vysvětluje snadné vytvoření hranic prostoru či místností bez nutnosti využití IFC. Toho je docíleno využitím doplňku do Revitu a automatického čtení hranic z podkladu DWG.
Proč využívat prostory/místnosti
Spolupráce mezi BIM aplikacemi je velmi častý jev. Pokud se bavíme o BIM projektech, jedná se vždy o několik modelů s referencemi ostatních profesí. Protože profese TZB jsou vždy závislé na stavbě, je nutné ze stavby přebírat informace. Základním prvkem v Revitu jsou Místnosti a jejich vlastnosti jako číslo, název, objem aj. To má v Revitu velmi snadné řešení, ale jen za podmínky, kdy jsou všechny profese včetně stavby v nativním formátu RVT. Pokud tomu tak není, je vhodné kombinovat výměnný formát IFC a půdorysné pohledy z DWG exportů.
I přesto, že IFC formát je výměnným formátem BIM, určitá ztráta dat je relativně obvyklá. Nemusí to být vždy způsobeno jen exportem a následným importem. Jedním z důvodů může být například i jiné chování obou aplikací. Pokud se však zaměříme na pohled projektanta TZB, který potřebuje vykazovat po místnostech nebo získat objemy či zadávat do prostorů informace o průtoku, je potřeba rychlé tvorby prostorů velmi žádoucí.
Ohraničení prostorů a místností
Jak již bylo zmíněno, hlavním problémem je ztráta informací. Pro tvorbu kategorií Prostor a Místností v Revitu je důležitá vlastnost stavebních prvků (Podlaha, Stěna, Střecha aj.) Ohraničení místnosti. Stejné nastavení se skrývá u každé připojené reference. To určuje, která z několika referencí je ta, co bude Místnosti ohraničovat. U IFC je vhodné tuto možnost nechat vypnutou a vše řešit na základě dwg. Ovládání Ohraničení místnosti u IFC nalezeneme jako u každé reference v typových vlastnostech.
Právě informace o Ohraničení místnosti se vždy správně nepřenese. Samozřejmě i samotná stavba v RVT formátu obsahuje místa, kdy Místnosti nejsou odděleny stěnou či jinou kategorii s nastavením ohraničení místnosti. Z toho důvodu je v Revitu nástroj Oddělovač místnosti/prostoru, který se chová jako čára se schopností dělit kategorie Místnost/Prostor. Tento nástroj je využit v doplňku Revitu s názvem Ohraničení z DWG.
CCtools – Ohraničení z DWG
Nástroj CCtools obsahuje nově funkci Ohraničení z DWG. Aplikace je velmi jednoduchá. Do modelu připojíte ideálně vyčištěné DWG soubory s křivkami jednotlivých místností. Vyčištěné už jen proto, aby se model zbytečně nezahlcoval přebytečnými informacemi jako Styly čar apod. Poté se aktivuje nástroj Ohraničení z DWG, který nejprve vyzve uživatele k výběru připojeného DWG souboru. Následně se zobrazí nabídka s možnostmi typu oddělovače místnosti nebo prostoru a k výběru správné hladiny, kterou nástroj čte z reference. Dále stačí vše jenom potvrdit a zkontrolovat správnost.
Co je samozřejmě u tohoto způsobu nutné definovat je výška prostoru, jelikož ve 3D není žádná konstrukce nebo reference definující horní a spodní ohraničení.
Nástroj dále kontroluje správnost polohy DWG. Pokud je s DWG posunuto, zobrazí se upozornění a není dovoleno vytvořit oddělovače. Tím se zamezí tvorbě prostor na nesprávných místech a zajistí se správné referencování podkladů.
Jak získat CCtools
CCtools si můžete vyzkoušet a stáhnout na cctools.cz.
Shrnutí
Tvorba prostorů nad DWG soubory je možná i ručně. Většina uživatelů to pro časovou náročnost nedělá a ochudí se tak o automatizaci v pozdějších fázích projektu. Pokud chce uživatel efektivně pracovat s informacemi a vědět informace o objemech či umístění svých prvků v modelu, je aktuálnost a přebírání informací zásadní. Vhodné je však dodržovat zásady práce s DWG a vše pečlivě vyčistit při připojování.