Spouta zajímavých přednášek, diskuzí a workshopů a propojování čím dál většího počtu odborníků. O tom byla již tradiční konference BIM DAY 2019 pořádaná organizací czBIM.
Rostoucí komunita
Letos se po mnoha letech konference přesunula do nových prostor. Kapacitně již nedostačující tradiční místo v Národní technické knihovně (NTK) v Dejvicích letos vystřídaly velkorysé prostory PVA EXPO v pražských Letňanech.
I tento fakt ilustruje neustále rostoucí zájem odborné veřejnosti o problematiku informačního modelování. BIM DAY patří mezi nejstarší konference věnující se problematice informačního modelování, které se v České republice konají. Letos proběhl již devátý ročník a program byl opět nabitý. Od ranních hodin až do večera probíhaly přednášky, workshopy a diskuze. Celý program byl již tradičně zakončen neformálním setkáním u sklenice piva Open beer party.
Komunita odborníků věnujících se digitalizaci a BIM ve stavebnictví se potřebuje pravidelně setkávat, aby se seznámila s novými trendy, postupy a dalším vývojem a konference BIM DAY patří ke klíčovým místům pro tato setkávání.
Dopoledne ve znamení přednášek
Dopolední blok přednášek začal pozvolně seznámením s problematikou BIM a pokračoval představením Koncepce Digitálního Česka ve stavebnictví vládním zmocněncem Vladimírem Dzurillou, po kterém následovalo rámcové vysvětlení digitalizace stavebního řízení prezidentem ICT UNIE Zdeňkem Zajíčkem. Během průběžně probíhajících diskuzí došlo také k většinové shodě zúčastněných na nezbytnosti větší podpory ze strany státu při přechodu na metodiku BIM u nadlimitních veřejných zakázek v roce 2022. Velmi poutavou byla také simultánně tlumočená přednáška Stephena Hamila o praktických zkušenostech z Anglie, kde mluvil také o přínosech klasifikačního systému Uniclass.
Odpolední program
Ihned po obědě probíhala moderovaná diskuse za účasti předních představitelů BIM a digitalizace, která byla zajímavou součástí celé konference.
Tuto diskuzi moderoval Roman Voráč, člen představenstva czBIM a ředitel technického rozvoje Sudop Group. Mezi diskutujícími vystoupili: Michal Mejstřík, profesor ekonomie Univerzity Karlovy v Praze, IES FSV UK, Petr Serafín, ředitel Odboru stavebnictví a stavebních hmot z MPO, Jaroslav Nechyba, ředitel Odboru Koncepce BIM z České agentury pro standardizaci (ČAS), Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Petr Matyáš, předseda spolku czBIM a Ladislav Bukovský, předseda výboru Oblastní kanceláře Praha z ČKAIT.
Čerstvá témata
Závěrečná část konference byla věnována workshopům, praktickým ukázkám jednotlivých projektů, detailnímu užití klasifikačního systému SNIM, nebo facility managementu. Mezi zajímavé projekty určitě patřil automatizovaný návrh příčkových systémů LIKO-S s návazností na výrobu z dílny společnosti cadconsulting s.r.o., nebo využití BIM v oblasti inženýrských staveb a rozpočtů.
Solidní servis
Organizační tým je třeba pochválit za informační servis. Prostřednictvím mobilní aplikace bylo možné zjistit většinu potřebných informací, a nebo také klást dotazy přednášejícím. Tím byla elegantně vyřešena moderace a případná nervozita těch v publiku, kterým není příjemné mluvit před tolika lidmi. Jedinou nevýhodou bylo paralelní probíhání odpoledních workshopů. Všichni zúčastnění tak nemohli zachytit veškerá témata, která byla na konferenci k vidění. Témat bylo mnoho a z organizačních důvodů to bylo zřejmě nezbytné řešení.
Celkově se jednalo o velice povedenou akci a my už se těšíme na další ročník!