Tipy a triky

Duté tvary v Revitu – Postřehy pro usnadnění práce

Duté tvary patří k neodmyslitelným součástem modelování v Revitu. Jak ale ořezat veškerou geometrii v dosahu dutého tvaru? Nebo naopak, neořezat žádnou geometrii? Takové funkce v pásu karet Revit bohužel nenabízí, to ale neznamená, že nejdou do jisté míry nasimulovat. Tento článek se věnuje tipům pro usnadnění práce s dutými tvary při modelování rodin. Využít je však můžete i v projektu.

Situace, kdy dutý tvar ořeže vše, čím prochází, nastane vždy při jeho vzniku.

 

 

 

Duté tvary: možnosti vytvoření

Pokud je potřeba ořezat jen jeden prvek z více částí, je lepší vytvořit plný tvar a následně ho změnit na tvar dutý. V tomto případě nedojde k ořezání všeho a lze si vybrat jednotlivé prvky k ořezání základním nástrojem v pásu karet Ořezat.

Na výběr máme Plný tvar, nebo Vybrání

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud dojde k situaci, ve které je potřeba ořezat vybráním vše, čím prochází a zároveň už je vytvořen, lze postupnému ořezávání předejít vyjmutím dutého tvaru (Ctrl+X) a vložením na stejné místo (karta Upravit).

Vložit prvek na stejné místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tím dojde k nasimulování znovuvytvoření Dutého tvaru a ořezání všeho v jeho dosahu.

Funkce Neořezat žádné lze v Revitu dosáhnout přesunutím Dutého tvaru do prázdného prostoru mimo jakoukoliv geometrii, vyjmout (Ctrl+X) a znovu vložit na stejné místo. Tím se uvolní vazby mezi ořezanou geometrií a Dutým tvarem a po následném vrácení na původní místo už tvar nic neořezává. Tímto krokem se znovu zpřístupní volba změny tělesa z Vybrání na Plný tvar.

Závěrem

Tyto tipy dokáží urychlit modelování v editaci rodin, ale usnadní také úpravu modelů přímo v projektu.

print

První zkušenosti s Revitem jsem začal nabírat na ČVUT a dále je rozvíjel hned po dokončení studia. Mám za sebou práci na projektech do Dubaje, podílel jsem se na tvorbě modelů nových stanic metra v Praze pro METROPROJEKT a.s. a v současné době dubajské projekty vedu.

Napsat komentář