BIM

Charles H. Wright Museum: Digitální revoluce na cestě k “chytrému muzeu”

Jak si představíte chytré muzeum? Nebudete sami, pokud Vás jako první napadne „chytrá expozice“. Pohybujete-li se však v BIM světě, Vaše myšlenky se pravděpodobně stočí také k samotné budově muzea. V tomto článku se dozvíte, jak vedení Detroitského muzea uchopilo tuto výzvu využitím softwaru Autodesk Tandem.

 

Úvod

Charles H. Wright Museum v Detroitu, jedno z největších muzeí africko-americké historie, nedávno zahájilo ambiciózní digitální transformaci s cílem stát se “chytrým muzeem”. Tento projekt zahrnoval nejen modernizaci infrastruktury, ale také zlepšení návštěvnického zážitku. Využití digitálních dvojčat a IoT (Internet of Things) senzorů přináší revoluci do způsobu, jakým muzeum spravuje své prostory a exponáty.

 

Digitální dvojče

Před samotnou digitální transformací objektu se správa muzea potýkala s nedostatkem projektové dokumentace nezbytné pro údržbu budovy. Mnohé z těchto podkladů byly buď uloženy v hlubinách archivu, nebo vůbec neexistovaly. Nicméně Charles H. Wright Museum není výjimkou – asociace IFMA (International Facility Management Association) nedávno vydala výzkumnou zprávu obsahující mimo jiné informaci, že průměrný správce objektu promarní až 12 % svého času kvůli roztříštěným datům.

Začátek digitální transformace spočíval ve vytvoření digitálního dvojčete budovy. Tento proces začal laserovým skenováním celého objektu, následnou tvorbou BIM modelu a poté jeho implementací do Autodesk Tandem.

Digitální dvojče v systému Autodesk Tandem umožňuje správě muzea monitorovat a analyzovat klíčové ukazatele v reálném čase, jako jsou např. hodnoty CO2, vlhkost, teplotu a přítomnost osob. Výhodou využití této platformy je, mimo jiné, také následné zobrazení dat na teplotních mapách a časových grafech také netechnickým pracovníkům údržby.

 

Zážitek pro návštěvníky a ochrana exponátů

Návštěvníci muzea jsou provázeni nejen stálou expozicí, ale také samotnými kroky k udržitelnému hospodaření, prostřednictvím interaktivních technologií. Využití digitálního dvojčete má však pozitivní dopad nejen na návštěvníky, ale také na samotné exponáty.

Digitální dvojče poskytuje kurátorům data o pohybu návštěvníků v jednotlivých galeriích. Využitím těchto dal lze následně sestavit vystavovanou expozici tak, aby návštěvníkům poskytla co nejpříjemnější zážitek a zajistila nejvyšší možnou ochranu historických artefaktů, které jsou citlivé na CO2 nebo vlhkost.

 

Proaktivní údržba a správa budov

Jedním z hlavních přínosů digitálního dvojčete muzea je možnost provádět analýzy a simulace, které pomáhají správcům plánovat do budoucna, a to nejen s ohledem na harmonogram údržby, ale ruku v ruce s ním také plán financování. Využitím dvojčete pak lze předpovědět, jaký vliv budou mít různé faktory na stav budovy a jak optimalizovat spotřebu energie a snižovat uhlíkovou stopu.

Závěr

Využití digitálního dvojčete Charles H. Wright Museum a IoT senzorů umožňuje muzeu efektivně spravovat prostory, zajišťovat vyšší udržitelnost objektu a poskytovat návštěvníkům moderní a interaktivní zážitky.

Celý článek k digitální transformaci muzea naleznete na webových stránkách Autodesku, konkrétně pod tímto odkazem: https://intandem.autodesk.com/resource/the-charles-h-wright-museums-digital-transformation-to-becoming-a-smart-museum/

print

Kristýna vystudovala vodařinu na VUT v Brně a působila několik let jako projektant vodohospodářských staveb. Její nejsilnější zájem je však šťourat se v možnostech, jak si zefektivnit práci, a nejlépe pak všechny zkušenosti předávat ostatním. BIM přístup je pro ni nekonečný zdroj informací. V rámci brněnského TZB týmu se věnuje modelování a tvorbě rodin v Revitu.

Napsat komentář