V jednom z předchozích článků z Autodesk University jsme se zmínili o nástroji Autodesku, který se jmenuje Forma. Jedná se o aplikaci, která je určena primárně pro architektonické a urbanistické studie. Forma nabízí velkou řadu analýz, které urychlí návrh. V této sérii článků Vám Formu blíže představíme a dnes začneme tím, jak si v ní založit nový projekt.
Poznámka autora: Vzhledem k tomu, že celá Autodesk Forma je pouze v angličtině, nebudou v článku překládané příkazy a možnosti pro lepší orientaci
Autodesk Forma – úvodní okno
Po spuštění a přihlášení se do Formy nás uvitá tato úvodní obrazovka. Jsou v ní například projekty, které jsme měli otevřené naposledy, či různé články o Formě. V levé části obrazovky pak vidíme v rolovacím okně, v jakém jsme hubu (=prostředí pro projekt či projekty, do kterého přiřazujeme lidi). V tomto rolovacím okně můžeme přepínat mezi jednotlivými huby. V možnosti „Projects“ vidíme všechny naše projekty, v „Members“ můžeme přidávat, odebírat členy do hubu a měnit jim jejich role. Poslední možností je „Hub settings“, kde můžeme upravit název či nastavení zvaní kolegů do projektu. V pravé části obrazovky pak vidíme sociální sítě Formy a nápovědy k ní.
Založení nového projektu
Po kliknutí na „New project“ nám vyskočí stránka, která po nás chce vědět informaci, kde se náš objekt nachází.
Můžeme buďto nazoomovat přímo na dané místo, a nebo zadat adresu.
Po kliknutí na „Confirm map area“ ještě nemáme vyhráno. Tím totiž dosáhneme jen toho, že v novém projektu budeme mít čistě jen terén bez jakýchkoliv objektů, silnic apod.
Tyto věci můžeme přidat buďto přes obrazovku, která nám po potvrzení místa stavby vyskočí a nabídne objednat data a nebo se do ní dostaneme přes levé menu a možnost „Library“. Nahoře zvolíme buďto „Order data“ a nebo „Import“.
Pomocí „Import“ můžeme importovat jakékoliv soubory ve formátech: .OBJ, .IFC, .DXF, .JPEG, .PNG s maximální velikostí 100 MB. Pro nás Reviťáky bude nejspíš nejdůležitější informací možnost využití IFC, protože tento formát získáme z Revitu. Různé tipy pro to, jak exportovat modely z Revitu do IFC můžete najít v našich starších článcích – 5 tipů pro export IFC a Tipy pro export IFC – 2. díl. Dále můžeme přes addin přenést do Formy i Revit model ve formátu .rvt, který můžeme analyzovat. Tuto možnost si ukážeme v následujících článcích.
Vrátíme se zpět k „Order data“ (jedná se o stažení dat, ne objednání a následné čekání na ně), protože to bude nejspíš tou důležitější součástí v této fázi zakládání projektu.
Po rozkliknutí možnosti „Order data“ se nám zobrazí možnosti dat, které jsou v daném území dostupná. Jsou zde například již výše zmíněné podklady pro budovy, cesty, katastry, terény. Nutno podotknout, že každý stát má jinou kvalitu poskytnutých podkladů a ne všechny státy nabízí úplně všechny možnosti podkladů. České republice chybí katastrální mapy. Vybereme si data, která chceme dostat do našeho projektu a klikneme na „Order“.
Tímto jsme ale ještě nedostali informace přímo do pracovního prostředí našeho projektu. Je nutné ještě data vykopírovat ze stažených podkladů. Klikneme na podklady, které se nám zobrazili v knihovně a vybereme si data, která chceme přenést do našeho projektu. Vybraná data jsou zvýrazněna modře. Klikneme na „Add“. Pro ukázku jsem zvolila silnice, ale to samé dělám i s budovami.
Poznámka: Importovat silnice je důležité pro možnost spuštění analýzy hluku. Jestliže tuto analýzu provádět nechceme, nemusíme silnice přidávat.
Na dalším obrázku je vidět, jak může vypadat podklad pro náš projekt. Je potřeba se zamyslet nad nutností určitého počtu sousedních objektů. Je to důležité vědět kvůli většině analýz. Analýzy ve Formě zohledňují sousední objekty.
Závěr
Dnes jsme si ukázali, jak založit nový projekt v Autodesk Forma a jak do něj nahrát data. V dalších článku si ukážeme uživatelské rozhraní Formy v námi již založeném modelu.