Jednou z mnoha funkcí Revitu je možnost vyztužování. Můžeme vyztužovat monolitické konstrukční prvky, prefabrikované stěny a podlahy s automatickým generováním výkresové dokumentace. V prvním díle série si uděláme přehled toho, co pro nás připravil Revit v problematice vyztužování monolitických konstrukcí.
Příprava modelu pro vyztužování
Jedna z velmi důležitých podmínek, aby nám Revit umožnil vyztužování, je ta, že musíme modelovat pomocí konstrukčních prvků. Těmi jsou stěny, podlahy, nosníky, základy atd. Pro jednodušší modelování takových prvků přejdeme na pásu karet do záložky Konstrukce.
Předtím, než začneme vyztužovat konstrukce, můžeme provést všechna potřebná nastavení. Kliknutím na kartě Konstrukce na „Výztuž“ si najdeme nastavení krytí výztuže, nastavení samotné výztuže a nastavení číslování výztuže.
Po nastavení se můžeme vrhnout na samotné vyztužování.
Vyztužování monolitických konstrukcí
Vytvořit výztuž v prvku můžeme několika způsoby. Pokud se jedná o nějaký jednoduchý a typický tvar, můžeme zvolit tvorbu výztuže podle plochy. Po označení plochy a hlavního směru výztuže se nám vygeneruje výztuž v obou směrech a z horní a spodní strany desky.
Pokud bychom chtěli vymodelovat kari síť, zvolíme si možnost tvorby výztuže pomocí plochy svařované sítě. Po definování plochy si tady nastavíme typ svařované sítě, umístění u spodní nebo horní hrany, rozměr jednoho kusu sítě, rozteč a také si můžeme definovat umístění přesahu sítě.
Jestliže chceme, aby Revit využil automatické nastavení, zaškrtneme body u hran oblasti výztuže.
Jestliže se jedná o nějaký složitý tvar konstrukce nebo potřebu si vytvořit lemovací výztuž, naší volbou bude tvorba výztuže poloautomaticky pomocí funkce „Výztuž“.
Po kliknutí si budeme moct nastavit metody umístění výztuže, rovinu, orientace, kolik výztuže chceme, s jakou roztečí apod.
V typu sady si můžeme nastavit to, aby se výztuž vytvářela s ohledem na měnící rozměr konstrukce.
Vpravo od pohledu se nám zobrazí prohlížeč tvaru výztuže. Tam si najdeme nepoužívanější tvary.
Do prohlížeče si můžeme načíst nové tvary, pokud je máme uložené někde v počítači. Nebo si pomocí náčrtu můžeme vytvořit vlastní tvar výztuže.
Vytvořená výztuž se dá upravit, definovat spoj/vazby a zvolit, jak bude zakreslena v pohledu.
Také si můžeme definovat prvek spojky pro výztuž.
Pro jednoduchou tvorbu legendy výztuže stačí kliknout na vytažení výztuže a zvolit její tvar, který chceme zobrazit v legendě. V popisku si nejdeme jak typ výztuže, tak počet.
U vyztužených konstrukcí si můžeme definovat přesah výztuže. Například k navazování na další konstrukce.
Výztuž v konstrukcích je většinou přizpůsobivá, což znamená, že při změně rozměrů konstrukce se zachová krytí výztuže. Rozměr třmínků se naopak přizpůsobí novému rozměru konstrukce.
Závěr
V závěru tohoto dílu bych chtěl zohlednit, že i když se vyztužování v Revitu tváří jako intuitivní, na velkých projektech to může zabrat hodně času. Jedním z důvodů pro vyztužování v Revitu by za mě bylo to, že projektant bude schopný prostorově zkoordinovat výztuž v konstrukcích, vyřešit kritická místa napojení a jednoduše si vytvořit legendu výztuže v pohledu, který se pak dodá i na stavbu. Určitě bych rád otevřel diskuzi v komentářích. Vyztužujete konstrukce v Revitu? Používáte nativní nástroje Revitu nebo nějaký doplněk?
Ve druhém dílu této série se podíváme na vyztužování prefabrikovaných stěn a podlah v Revitu.