V prvním díle této série jsme se podívali na nativní nástroje Revitu pro vyztužování monolitických konstrukcí. Dneska prozkoumáme možnosti nativních nástrojů pro vyztužování betonových prefabrikátů.
Příprava modelu pro prefabrikace
Obdobně jako pro vyztužování monolitických prvků, důležitou podmínkou je modelování stěn a podlah konstrukčními prvky. Revit umožňuje prefabrikace pouze stěn a podlah. Předtím, než se pustíme do prefabrikace, podíváme se na nastavení. Zajímá nás karta Prefabrikace a tam si rozklikneme „Konfigurace“.
Tady si můžeme nastavit, jak budou konstrukce segmentovány. Dále můžete přednastavit rozměry výztuže a nastavit dílenské výkresy. Dalším nastavením je konfigurace vlastní svařované sítě. Tady si můžete nastavit rozměry a průměry vlastní svařované sítě.
Tímto jsme připravili náš model prefabrikovaných konstrukcí na vyztužování.
Prefabrikace konstrukcí
V prvním kroku musíme provést segmentace konstrukčních prvků. Revit na základě nastavených hodnot vytvoří uvnitř konstrukce jednotlivé díly prefabrikátů včetně úchytů.
Také si můžeme zapnout nebo vypnout aktualizace prefabrikátu u zvolených prvků.
Dále si můžeme vytvořit výztuž v dílech. Během tvorby si můžeme změnit rozměry prutů a rohů.
Vytvořené díly jsou přizpůsobivé ke změnám. Pokud máte zapnutou aktualizaci prefabrikace, po vložení otvoru/otvorů se Vám výztuž zaktualizuje s ohledem na nový tvar dílů. Bohužel nástroj nevytváří rohovou výztuž kolem oken.
U otvorů určených pro dveře se vytvoří doplňková výztuž u horních rohů.
Pro prefabrikáty stěn si můžeme vytvářet výztuž buď pomocí tyčí, nebo pomocí svařovaných sítí. Pokud se jedná o dvojitou stěnu, můžeme definovat výztuž pomocí tyčí, svařovaných sítí a příhradových nosníků.
Lze vytvořit 3 druhy stropů:
1) Vložkový strop pomocí příhradových nosníků;
2) Dutinové prefa panely;
3) Klasická prefa deska vyztužená ocelovými tyčemi nebo svařovanými sítěmi.
Bohužel v sobě dutinové panely v Revitu neobsahují výztuž, a proto se ve výkazech neobjeví žádná informace o výztuži.
Dílenské výkresy
Pro každý díl se dá jednoduše vytvořit dílenský výkres, který v sobě bude obsahovat rozpisky, pohledy a výkazy. V dílenském výkresu se pak pracuje stejně jako ve klasických výkresech v Revitu.
Pokud chceme přidat do výkresu další pohled na díl, uděláme to pomocí funkce „Vytvořit pohledy“.
Závěr
Prefabrikování v Revitu je pohodlnější než vyztužování monolitických konstrukcí, ovšem je potřeba zohledňovat i nedokonalosti programu. V komentářích bych rád položil otázku, zda někdo pracuje nebo zkouší se zabývat prefabrikací v Revitu a jak se Vám to daří?