Architektura

Elumtools – I.díl – seznámení

Máte architektonický model včetně rozmístění svítidel Revitu a rádi byste jej využili pro potřeby výpočtu osvětlení nebo byste si jen rádi spočítali činitel denní osvětlenosti? Potřebujete spočítat vnitřní nebo třeba vnější osvětlení? K tomuto a dalšímu vám může pomoci právě program Elumtools. V tomto vícedílném seriálu se podíváme, jak si pomocí Elumtools vypočítat osvětlení, rozmístění svítidel a mnohem více. 

Co je Elumtools? 

Elumtools je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak do vašich projektů zpracovaných v Revitu zahrnout přesné výpočty osvětlení. Elumtools je doplněk Revitu a tak není potřeba samotný model nikam exportovat nebo jej překreslovat. Elumtools totiž k výpočtu osvětlení využívá všechny prvky Revitu. Díky vizualizaci, která je součástí procesu výpočtu, můžeme vidět skutečnou interakci světla a povrchu při vyhodnocení návrhu osvětlení. 

Co umí a co neumí?

Tím, co Elumtools skutečně umí a co neumí, se budeme zabývat v následujících dílech tohoto seriálu. Zásadní věci však zmíním již teď. Pomocí Elumtools dokážeme dopočítat:

  1. osvětlení,
    a. denní i sdružené,
    b. vnitřní i vnější prostory,
  2. činitel denní osvětlenosti,
  3. svítivost,
  4. oslnění = UGR,
  5. intenzitu osvětlení = osvětlenost,
  6. nouzové osvětlení, 
  7. PPFD,
  8. střední válcová osvětlenost, 
  9. střední válcová osvětlenost / osvětlenost.

Elumtools je pouze v angličtině, nicméně výsledky jsou prezentovány jako klasické Revit výkazy, kde si záhlaví můžeme přejmenovat dle libosti. 

Kde umí počítat?

Elumtools umí vložit výpočtové body opravdu kamkoliv. Body můžete vložit do plochy místnosti (room), v případě profesantů je možné body vložit do plochy prostoru (space), dále je možné body vložit do plochy (area), plochy oblasti – vyplněné nebo maskovací (region) a dokonce je možné body vložit i na čáru – modelovu, detailovou. Poslední z nabízených možností lze využít i na vkládání bodů po obvodu místnosti, prostoru, plochy i oblasti. U bodů si lze nastavit výšku vložení a jejich rozvržení, například 300 mm od okraje, do výšky 250 mm a mezi body min. vzdálenost. Jako bonus Elumtools umí body vložit i na rovinný povrch – tedy například stěnu. Využití vložení bodů do plochy oblasti se využívá například pro výpočet osvětlení exteriéru. Výplňovou oblastí definujete venkovní parkoviště, určíte pozici výpočtových bodů a spustíte výpočet. Poté se už jen ve 3D renderovaném výstupu díváte na výsledky výpočtu, které jdou samozřejmě zobrazit i v klasickém 2D půdorysném pohledu. Dalšími možnostmi je vložení projektových bodů do modelových prvků, na topografii a na schody.

Elumtools a materiály

Elumtools nepřímo využívá materiálů Revitu. Pro správný výpočet musí být na povrchové plochy umístěn materiál – ve skladbě stěny, podlahy, stropu. U rodin oken a dveří je dobré mít přiřazeny všechny materiály v případě, že rozlišujeme materiál pro zasklení, rám, křídlo, kování. Pomocí funkce Mapování materiálu (Material Mapping) dokážeme na Revit materiály namapovat Elumtools materiály. V základním nastavení dokážeme materiálu říci, jakou má barvu, určit propustnost a odrazivost. O podrobném nastavení v jednom z dalších dílů.

3D render

3D render

Poté, co si nastavíme vše, jak potřebujeme, vložíme do místnosti vkládací body a můžeme spustit výpočet. Výpočet můžeme provést pro samostatnou místnost nebo vícero místnosti s přihlédnutím k tomu, že místnosti se mohou ovlivňovat (například je-li mezi nimi prosklená příčka). Ukázku takového 3D renderu vidíme na obrázku.

Závěr

V tomto článku jsme se seznámili s programem na výpočet osvětlení a oslunění. Na obrázcích jsme mohli vidět ukázku prostředí samotného programu i ukázku 3D renderu výpočtu činitele denní osvětlenosti v místnosti. V dalších dílech si projdeme nastavení projektu, pokročilé mapování materiálů, vkládání výpočtových bodů, funkci na automatické rozmístění svítidel v místnosti a práci s výsledky.

print

V rámci možnosti studia v zahraničí jsem se na rok odstěhoval k severnímu polárnímu kruhu, kde jsem se poprvé setkal s Revitem. Ačkoliv byl předmět vyučován pouze ve švédštině, už tehdy si mě získal. Mám zkušenosti s výukou Autocadu a Revitu v ČR i v zahraničí (Ulaanbaatar - Mongolsko), stejně tak s projekty v ČR i SK. Podílel jsem se na koordinaci a tvorbě as-built modelu výrobní haly automobilky Land Rover v Nitre, kde jsem strávil 2 roky.

Napsat komentář