Ostatní

Autodesk Forma – uživatelské rozhraní

V minulém článku této série o Autodesk Formě jsme si představili jak založit nový projekt. V tomto článku se spolu podíváme na uživatelské rozhraní a řekneme si, k čemu dané možnosti jsou.

Poznámka autora: Vzhledem k tomu, že celá Autodesk Forma je pouze v angličtině, nebudou v článku překládané příkazy a možnosti pro lepší orientaci

Na následujícím obrázku vidíme Formu s již otevřeným projektem. Na pravé straně najdeme možnosti pro tvorbu modelu a prostor určený analýzám. Těmto věcem se budeme blíže věnovat v následujících článcích této série.

Horní menu

V horním menu najdeme tyto možnosti:

  • Logo Autodesku – přenese nás na domovskou stránku Formy.
  • Design – zde provádíme návrh a veškeré analýzy
  • Compare – možnost porovnat jednotlivé varianty. Ať už vzhled návrhu, tak i výsledky analýz.

  • Board – možnost vyhotovit plakát o našem projektu

Ve středu menu najdeme adresu našeho projektu, na pravé straně možnost zobrazit si členy týmu a upravovat tým.

Menu vlevo

V první záložce „Proposals“ vidíme varianty našeho projektu. Varianty můžeme duplikovat. Pod těmito náhledy jsou zobrazené vrstvy, ze kterých se skládají varianty.

Dále v tomto menu najdeme „Library“, ve které jsou vidět veškeré podklady, které jsme přidali. Chceme-li zpětně vložit nějaké další, můžeme kliknout na „Order data“. Je zde i možnost naimportovat IFC, obrázky a další typy souborů po kliknutí na „Import“.

V části extensions můžeme stahovat doplňky do Formy.

V dolní části nabídky vidíme ikonku s „Quick acces“, která vypadá jako klávesnice. Po jejím rozkliknutí se nám objeví všechny klávesové zkratky, které jsou ve Formě použity. Poslední ikonkou tohoto menu je nastavení, kde si můžeme přizpůsobit analýzu plochy.

Možnosti zobrazení

Možnosti zobrazení najdeme v dolní pravé části obrazovky.

Pod první ikonkou se skrývá „Guides and measurements“. Můžeme si v ní navolit, jak chceme, aby nám Forma dávala výsledky odměřování.

Následně zde najdeme „Display Option“, pod kterým si můžeme zvolit, jaký mapový podklad chceme vidět. Volíme zde i v jakou denní dobu se odehrává situace našeho modelu, tj. jaké budou v danou dobu stíny.

Další ikonka „Camera position“ nám dává možnost udělat si obrázek našeho modelu.

Pod „Camera option“ se skrývá možnost podívat se na model v jednom námi vybraném bodě a možnost odzoomovat si celý pohled tak, abychom viděli veškerý model i se sousedními objekty.

Následně můžeme přepínat mezi 2D a 3D pohledem.

V poslední ikonce máme možnost narovnat si pohled tak, abychom měli na horní části obrazovky sever.

Závěr

V tomto článku jsme si představili uživatelské rozhraní Autodesk Formy. V tom následujícím se podíváme se tvorbu objektů.

print

Poprvé jsem se s Revitem setkala během svých studií na ČVUT, Fakultě stavební v Praze, kde jsem se mu věnovala dva semestry ve volitelných předmětech. Zaujal mě natolik, že jsem se rozhodla ho využít v diplomové práci a téma jsem volila tak, aby to bylo možné. Už během školy a následně i po škole jsem pracovala v projekční kanceláři, kde jsem se věnovala stavařině, hlavně pak rekonstrukcím škol. V té době a v té konkrétní kanceláři se ale Revit nijak nevyužíval a já jsem se mu chtěla věnovat. Když pak přišla příležitost pracovat právě v Cadconsultingu, moc dlouho jsem neváhala a přidala jsem se k týmu. Ze začátku pro mě bylo vše výzvou – přechod ze stavařiny do týmu TZB, modely na úplně jiné úrovni, než jsem byla zvyklá ze školy. Na Cadconsultingu mám ale ráda, že se zde člověk neustále rozvíjí, má se od koho učit a cítí podporu ve svém rozvoji. Momentálně se věnuji implementacím Revitu, výrobě rodin a modelařině.

Napsat komentář