Ostatní

Autodesk Forma – tvorba modelu

V minulém článku této série o Autodesk Formě jsme si představili, jak vypadá uživatelské rozhraní Formy. Nyní se budeme zabývat tím, jak vytvořit nové objekty a jak je upravovat.

Poznámka autora: Vzhledem k tomu, že celá Autodesk Forma je pouze v angličtině, nebudou v článku překládané příkazy a možnosti pro lepší orientaci

 

Nástroje k úpravě objektů

Nyní si představíme nástroje, díky kterým můžeme tvořit či upravovat naše objekty. Nástroje najdete v pravé horní části obrazovky.

Explore

První nástroj, kterému se budeme věnovat, je nástroj „Explore“.

Tento nástroj nám navrhne objekty na námi vybraný pozemek. Jestliže chceme potvrdit výběr, musíme trochu neintuitivně kliknout na křížek a zůstane nám námi zvolená varianta. Každý objekt pak samozřejmě můžeme ještě upravit kliknutím na něj. Můžeme například přidat patra, změnit tvar budovy či vytvořit uskočené podlaží.

Buildings

Nástroj Building nabízí vytváření budov, které nejsou svým tvarem úplně složité. Půdorys můžeme zvolit jaký chceme, ale nějakých zaoblených tvarů objektů tímto nedosáhneme. Budovy takto vytvořené budou mít viditelná podlaží. Budovy můžeme vytvářet pomocí linie, zvolíme hlavní rozměry a pak už jen táhneme po úsečce, a nebo načrtneme jejich půdorys.

Vegetation

Díky tomuto nástroji můžeme přidat vegetaci, která ovlivňuje i některé analýzy. Vegetaci přidáváme buďto na úsečce, a nebo pomocí půdorysu plochy, na které se nachází.

Limits

Tímto nástrojem si ohraničíme místo, do které navrhujeme naše objekty. V tomto nástroji je schována i tvorba zón, které nám budou nápomocné při dalších analýzách.

Transportation

V tomto nástroji můžeme přidat silnice a železnice. Tyto prvky jsou pro nás důležité, chceme-li spouštět analýzu hluku (Noise Analysis).

Generic

Tímto nástrojem můžeme vytvořit objemy, povrchy a linie, které nám budou nápomocné při vytváření našeho modelu objektů.

3D sketch

Nástroj 3D sketch pod sebou skrývá mnoho funkcí, díky kterým vymodelujete jakýkoliv tvar objektu a budete schopni k němu přidat například i zaoblené zábradlí.

V první části v sobě skrývá skicu pomocí 2D křivky, kterou můžete použít jako pomoc k samotnému modelování objektů.

V další části skrývá různé geometrické útvary, které nejsou už nutně jen kvádry a krychle. Můžeme zde najít jehlan, tvar střechy, válec a polokouli.

V poslední možnosti vidíte nástroje, které budete při tomto modelování složitějších tvarů potřebovat.

Zde je jen rychlá ukázka tvarů, které je možné díky tomuto nástroji vymodelovat.

Measure Distance

Touto možností můžete odměřovat vzdálenosti.

Label

K Vašemu modelu si můžete přidat nějaké své popisky.

Extension

Tato možnost Vás odkáže na stažení si doplňků.

IFC

Poslední možností, jak vytvořit náš objekt je import IFC souboru.

Ač nám jde především o úpravu námi navrhovaných projektů, Forma nabízí i možnost upravit ty stávající, tj. ty z podkladu, které jsme si naimportovali.

Závěr

Nyní bychom měli být schopni vypracovat náš návrh v Autodesk Formě. V následujícím článku se konečně podíváme na možnosti analýz a všechny si představíme.

print

Poprvé jsem se s Revitem setkala během svých studií na ČVUT, Fakultě stavební v Praze, kde jsem se mu věnovala dva semestry ve volitelných předmětech. Zaujal mě natolik, že jsem se rozhodla ho využít v diplomové práci a téma jsem volila tak, aby to bylo možné. Už během školy a následně i po škole jsem pracovala v projekční kanceláři, kde jsem se věnovala stavařině, hlavně pak rekonstrukcím škol. V té době a v té konkrétní kanceláři se ale Revit nijak nevyužíval a já jsem se mu chtěla věnovat. Když pak přišla příležitost pracovat právě v Cadconsultingu, moc dlouho jsem neváhala a přidala jsem se k týmu. Ze začátku pro mě bylo vše výzvou – přechod ze stavařiny do týmu TZB, modely na úplně jiné úrovni, než jsem byla zvyklá ze školy. Na Cadconsultingu mám ale ráda, že se zde člověk neustále rozvíjí, má se od koho učit a cítí podporu ve svém rozvoji. Momentálně se věnuji implementacím Revitu, výrobě rodin a modelařině.

Napsat komentář