Ostatní

Autodesk Forma – analýzy

V minulém článku této série o Autodesk Formě jsme si představili, jak vypracovat návrh a následně ho upravit. V dnešním článku si ukážeme, jaké analýzy nabízí Autodesk Forma a všechny si představíme.

Poznámka autora: Vzhledem k tomu, že celá Autodesk Forma je pouze v angličtině, nebudou v článku překládané příkazy a možnosti pro lepší orientaci

 

Area metrics

První analýza, kterou Forma nabízí, je analýza ploch. Ve Formě si můžete u jednotlivých částí budov/budovy určit jejich využití. Následně v této analýze můžete zjistit plochy rezidenčních, komerčních a parkovacích částí. Tyto plochy jsou zde jak pro celý navrhovaných objekt či objekty, ale i pro jednotlivá patra, kliknete-li na ně. V rámci této analýzy můžeme i navrhnout rozmístění parkovacích míst a zjistit počet aut, která se do parkovišť vejdou.

Tato analýza nefunguje na importované modely.

 

Sun hours

Další nabízenou analýzou je „Sun hours analysis“. Jedná se o analýzu, která nám ukáže v daném dni a místě na objektu, jak dlouho zde bude svítit Slunce. Díky možnosti “Inspect” si můžete zobrazit údaje na požadovaném místě.

Forma má v sobě data o tom, jak se v daném místě a čase pohybuje Slunce. Tyto pohyby Slunce se aktualizují v každých 6 minutách v námi nastaveném čase. Tato analýza zahrnuje i okolní stromy. Pozice Slunce, které Forma využívá, jsou získány z dat z roku 2023.

 

Daylight potential

Díky této analýze zjistíme, kolik světla v procentech, dopadá na danou část objektu. V této analýze se zjišťuje VSC (Vertical Sky Component) = osvětlenost v daném bodě / osvětlenost v horizontální rovině nezakrytého povrchu. Nejvyšší možné skóre pro vertikální prvky je 40% a pro prvky horizontální 100%.

Procenta získaná z této analýzy nám napovídají, jak navrhnout okna na fasádách objektu.

 

Wind

Rychlá analýza

U této analýzy máme dvě možnosti využití. První je rychlá analýza, která nám ukáže výsledky spočítané pomocí AI, které bylo vytrénováno na výsledcích analýzy detailní, na kterou se podíváme v následujícím odstavci. Rychlou analýzu lze využít ve fázi návrhu projektu.

Analýza vítr interpretuje jako pohodlnost užívání ulic na úrovni přízemí. Je rozdělena právě dle pohodlnosti na stupnici: „Sitting“, „Standing“, „Strolling“, „Walking“ a „Uncomfortable“. K této stupnici jsou přiřazeny rychlosti větru, který pohodlí pro danou činnost reprezentují. Na tuto stupnici existuje více pohledů, Forma primárně používá „Lawson LDDC“.

 

Detailní analýza

Detailní analýzu můžeme využít pro projektovou dokumentaci a můžeme jí reprezentovat výsledky. Její výpočet trvá déle, ale dává přesnější výsledky. Data se dozvíme i ze střech. Pohled, kterým se díváme na stupnici pohodlnosti lze v této analýze měnit.

 

Direction

V rámci této analýzy můžeme zjistit i rychlost větru. Tato analýza pokrývá i důležité okolí.

 

Microclimate

Tato analýza nám pomáhá navrhovat okolí našeho objektu, neboť se zabývá teplotami okolních povrchů. Výsledky vyhodnocuje pomocí historických meteorologických dat. Tato data jsou sesbíraná za posledních 8 let.

 

Noise

Tato analýza nabízí možnosti rychlé analýzy a detailní analýzy.

Rychlá analýza

Rychlá analýza je opět vypočtena od umělé inteligence, která byla učena z dat detailní analýzy. Je připravena pro využití v návrhové fázi.

Abychom mohli tuto analýzu vůbec spustit, potřebujeme mít v modelu dopravní data. U těchto dat můžeme nastavit procento těžké dopravy, rychlost dopravy. (Analýza počítá s rychlostmi dopravy pouze mezi 50-120 km/h) Dále bych doporučovala zjistit si, kde v naší situaci jsou tunely a tam cesty z modelu smazat. Data Formy, které jsme importovali v prvních dílu tohoto seriálu totiž nemusí mít cesty rozházené do různých výškových poměrů. V mé modelové situaci docházelo k tomu, že prostor, ač v realitě velmi klidný, neboť se jedná o pěší zónu, byl v modelu velmi hlučný, neboť Forma brala tunel, který pod místem vede, jako že je na úrovni povrchu.

 

Detailní analýza

Detailní analýzu můžeme využít opět pro projektovou dokumentaci a finální výsledky. Možnosti nastavení máme opět stejně jako u analýzy rychlé, tudíž musíme pamatovat na přidání cest. Analýza si zjednodušuje geometrii objektů.

V detailní analýze si můžete zobrazit celkové výsledky, ale i výsledky pro den, večer a noc.

 

Solar energy

Tato analýza nám říká, kolik energie bychom byli schopni získat ze Slunce za rok. Pomocí tlačítka „Inspect“ můžeme opět získat tato data na určitých místech na objektu. Máme možnost buďto využít všechny střechy pod možností „All roofs“ a nebo si vybrat vlastní povrchy budovy, které budeme k této analýzy využívat.

Analýza nám po této volbě ukáže, jakou plochu můžeme využít a kolik na ní získáme energie za rok. Následně pak můžeme navrhnout panely. Vybereme, kolik procent plochy mají pokrývat a jaká je jejich efektivita.

 

Závěr

Stěžejní článek této série máme za sebou. Celou sérii uzavřeme neméně důležitým článkem o tom, jak svůj návrh přenést do Revitu, kde budeme moct z návrhu přejít do samotného projektování.

print

Poprvé jsem se s Revitem setkala během svých studií na ČVUT, Fakultě stavební v Praze, kde jsem se mu věnovala dva semestry ve volitelných předmětech. Zaujal mě natolik, že jsem se rozhodla ho využít v diplomové práci a téma jsem volila tak, aby to bylo možné. Už během školy a následně i po škole jsem pracovala v projekční kanceláři, kde jsem se věnovala stavařině, hlavně pak rekonstrukcím škol. V té době a v té konkrétní kanceláři se ale Revit nijak nevyužíval a já jsem se mu chtěla věnovat. Když pak přišla příležitost pracovat právě v Cadconsultingu, moc dlouho jsem neváhala a přidala jsem se k týmu. Ze začátku pro mě bylo vše výzvou – přechod ze stavařiny do týmu TZB, modely na úplně jiné úrovni, než jsem byla zvyklá ze školy. Na Cadconsultingu mám ale ráda, že se zde člověk neustále rozvíjí, má se od koho učit a cítí podporu ve svém rozvoji. Momentálně se věnuji implementacím Revitu, výrobě rodin a modelařině.

Napsat komentář