Dopravní stavby

Nový rok = nový produkt, ale co novinky? Civil 3D 2026

V posledních letech to tak bývá, s počátkem roku se objeví nové produkty, jejich jedinou změnou je posun pořadové číslice z minulého na aktuální rok, ale novinka žádná nebo velmi slabá. Je tohle případ i aktualizace Civil 3D 2026? Na to se podíváme v tomto článku. 

 

Sám Autodesk píše, že novinky jsou zaměřené na zrychlení průběhu projektu, prohloubení spolupráce a podpoře datově podložených rozhodnutí. Co to pro nás, neobyčejně obyčejného uživatele Civil 3D může znamenat? 

 

Dynamo 

První novinky nás dostanou do Dynama. Konkrétně se má jednat o 72 nových ‚uzlů‘ pro práci s prvky povodí a toky. Ty nově umožní vytváření vsakovacích ploch, připojování prvků potrubní sítě nebo nastavování jejich parametrů.  

 

Došlo k přidání nového uzlu pro vytvoření návrhové linie definovanou body a 14 nových uzlů pro práci s poznámkami v řezech.  

Největší novinkou je rozšíření funkce Autocomplete při vytváření skriptů. Po dvojkliku na připojení se objeví okno návrhů, kterou buňku je vhodné použít a uživatel, na základě doporučení v procentech může sám vybrat. Funkce je zatím k dispozici pro základní uzly a její vývoj probíhá na reálných grafech Dynama.  

 

Nový Model Viewer 

Starý prohlížeč modelů dostal novou podobu. Nový Model Viewer má charakter trvalého okna, které si můžu umístit kde chci a na jaký monitor chci. Proces přidání prvků je stejný jako dříve – po kliknutí pravým tlačítkem zvolíme možnost Přidat do prohlížeče modelu a tím se nám otevře nové okno právě s pohledem. Pokud vytvořím nový prvek, opět vyberu, přidám a objeví se mi po boku už těch existujících. Toto vypadá jako robustnější řešení, protože uživatel může dál pracovat v modelovém prostoru a nemusí tohle okno zavírat, tak jako tomu bylo dříve. 

 

Věřím, že na komplexnější věci, třeba při práci s koridory a objemovými povrchy je tohle úplný game changer! Ten starý mně osobně víckrát zamrzl a ukončil Civil, než udělal dobrotu, takže tady je vidět krok vpřed. 

 

Datová zkratka pro TIN povrchy 

Tohle není nová věc, datové zkratky tu jsou od počátku věků. Nově můžeme vytvořit referenci pouze části povrchu. Proces referencování je úplně stejný, jen v okně, kde se specifikuje vzhled a jméno reference zaškrtneme, že chceme pouze část.  

 

Tady je to trochu jako hraní si na hádanku nedostanete možnost náhledu, nevíte kde daný povrch je a klikáte náhodně menší hranici. V mém případě jsem se trefil jenom trochu mimo. Řešením může být referencovat celý povrch se stylem hranice a menší hranici přidat dodatečně 

 

Hranice je dynamická – takže pokud jí posunu, posune se i výřez povrchu. Vlastně to lze chápat jako klasickou vnější hranici u TIN povrchu. Zvolit jde i první možnost a hranici posouvat do doby, než povrch najdete.   

Tahle možnost zatím existuje pouze pro povrchy. Dokážu si ale představit použití i pro trasu nebo koridory. 

 

Potrubní sítě a InfoDrainage 

V rámci Tech Preview byla představena novinka pro vodohospodářské stavby. Ta přinesla rozšíření seznamu prvků o rybníky, kanály, retenční nádrže a umožňuje jejich dynamické napojení do potrubní sítě. 

 

Velkou novinkou je v tomto ohledu Drainage Analysis známé z InfoDrainage přenesené do Civil 3D. Uživatel může po vytvoření návrhu spustit analýzu a dozvědět se hodnoty maximálního přítoku a odtoku v síti, ověřit napojení prvků mezi sebou a třeba i detailní analýzu o navrženém rybníku.

 

Podklady pro novinku v rámci Tech Preview byla čerpána z prohlášení Autodesku a nebyla testována. 

 

Zhodnocení závěrem 

Z celého uvedení lze vytáhnout tyto čtyři novinky. Určitě se dá vyvrátit začátek článku, kdy jsem se domníval, že došlo pouze ke změně ročníku vydání. Snad to bude pravdou i s dalšími produkty a Autodesk udrží tempo i pro další roky. 

Mimo tyto hlavní prvky dostal Project Explorer vylepšení pro návrh železnice. Nově usnadňuje práci s elementy složité geometrie a dovoluje vytvoření oblouků na základě rychlosti, křivosti a převýšení. Vylepšení dostal i Coordinate Transformation Tool – pro hladší a přesnější změnu souřadnic objektů ve výkrese. 

Celé shrnutí novinek se dozvíme až 22.4., kdy proběhne představení všech novinek přímo Autodeskem na webináři – registrace je možná pod tímto odkazem – ODKAZ. 

print

Napsat komentář