V uplynulém roce jsem se vrátil na svou bývalou střední školu – Střední průmyslovou školu sdělovací techniky Panskou – nikoli již v roli studenta, ale jako zastupující učitel výuky . Tato příležitost vznikla při dni otevřených dveří, kdy jsem se setkal se svým bývalým učitelem. Ten mě informoval o potřebě záskoku ve výuce předmětu AutoCAD.
Protože mám na studium na této škole velmi pozitivní vzpomínky a zároveň jsem díky své profesní praxi získal praktické zkušenosti s AutoCADem, rozhodl jsem se nabídku přijmout a své znalosti studentům předat. Nešlo mi přitom pouze o samotné ovládání softwaru, ale i o sdílení pohledu na práci technického oboru jako takového.
Podklady k výuce jsem obdržel od kolegy ze školy, přičemž některé projekty mi byly povědomé již z dob mého vlastního studia.
Učivo se skládalo z výkladu ovládání AutoCADu v 3D prostoru a modelaci základních prvků (od krychlí až po jehlany) a následná tvorba jednoduchých objektů z každodenního života až nakonec tvorbu strojírenských součástek využívaných v praxi.

Zdroj obrázku: zde
Výuka studentů se výrazně lišila od běžných odborných školení, například v prostředí Revitu. Zatímco školení pro dospělé lze přirovnat k práci s již popsaným listem papíru, výuka na střední škole je spíše prací s listem čistým. O to důležitější pro mě bylo zvolit vhodný přístup. Namísto striktního následování návodů nebo přesného kopírování postupu promítaného na tabuli jsem studenty vedl k vlastní tvorbě a experimentování. Povzbuzoval jsem je, aby modelovali to, co je právě napadne.
Domnívám se, že dokud mají studenti prostor, měli by objevovat své možnosti a zjišťovat, co je skutečně baví. Monotónní práci si v profesním životě užijí dostatek; právě školní prostředí by jim mělo umožnit hledat, zkoušet a rozvíjet vlastní zájmy, což věřím že SPŠST Panská umožňuje.
Výuka probíhala až do prosince. V poslední hodině jsem se rozhodl studentům přiblížit reálnou praxi a vzal je na stavbu, kde naše firma zajišťuje BIM management. Měli tak možnost vidět, že moje práce nespočívá pouze v sezení u počítače a kreslení v Revitu či AutoCADu, ale zahrnuje i návštěvy staveb, práci s dronem, skenování stávajících objektů a další činnosti. Právě tato pestrost je důvodem, proč mě moje práce baví – a tuto myšlenku jsem se snažil studentům předat.

Zkoušejte, objevujte a hledejte, co vás baví. A i kdyby to nakonec nebyl AutoCAD, i to je v pořádku.

